Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:07
31 maja Clint Eastwood kończy 91 lat i tego samego dnia w księgarniach ukaże się jego najnowsza biografia "Clint Eastwood. Życie i legenda" Patricka McGilligana. W "Magazynie bardzo filmowym" porozmawialiśmy na temat filmów i najlepszych ról tego popularnego aktora.
Clint Eastwood
Clint EastwoodFoto: Kathy Hutchins/shutterstock

Anthony Hopkins Ojciec Forum 1200.jpg
Kina otwarte dla publiczności. Premiera "Ojca" z Anthonym Hopkinsem

Clint Eastwood postrzegany jest jako artysta "bardzo amerykański" - kojarzy się z rolami rewolwerowców, policjantów, samotnych, niezależnych postaci, czyniących to, co nakazuje im sumienie. Z kolei jako reżyser podejmuje bardzo trudne tematy: dramatycznych decyzji, postaw, doświadczeń.


Posłuchaj
26:39 2021_05_27 23_18_07_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Clint Eastwood kończy 91 lat. Skąd bierze się jego fenomen? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Clint. Życie i legenda" 

Eastwood to jedna z największych gwiazd Hollywood. Pierwotnie znany głównie z westernów - od tego czasu pokazał jednak szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem. Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. 

Zaktualizowana książka "Clint. Życie i legenda" autorstwa Patricka McGilligana powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. 


okładka książki
Okładka książki

- Tych biografii rzeczywiście ukazało się kilka, natomiast książka Patricka McGilligana "Clint. Życie i legenda" jest tak naprawdę odpowiedzią na inną biografię Clinta Eastwooda napisaną przez Richarda Schickela, i ona była autoryzowana przez samego Eastwooda - mówi Daniel Natkaniec, redaktor polskiego wydania książki "Clint. Życie i legenda". - Ta biografia nie tyle, że nie uzyskała autoryzacji Eastwooda, co wzbudziła jego wzburzenie - dodaje. 

Jak dodaje gość audycji, autor biografii - Patrick McGilligan "nie gryzie się w język", pisząc o Clincie Eastwoodzie. - Nazywa go momentami wprost manipulatorem. To odnosi się praktycznie do każdego aspektu życia bohatera, ponieważ autor pokazuje coś, co może czytelników zainteresować, czyli jego relacje z kobietami. (...) Jest mnóstwo motywów w tej książce, które Eastwoodowi mogły się nie spodobać z tego względu, że przedstawiają go w kontrze do tego, co on mówi o sobie w wywiadach - dodaje. 

źródło: Stowarzyszenie Sztukater/Youtube 

Słuchaczy radiowej Jedynki zaprosiliśmy do rozmowy na temat filmów Clinta Eastwooda i jego najlepszych ról.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Daniel Natkaniec (redaktor polskiego wydania książki "Clint. Życie i legenda")

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 23.18

mat. prasowe/ans

Czytaj także

Gary Cooper - niezapomniany szeryf z filmu "W samo południe"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:52
W podwójną rocznicę - urodzin i śmierci Gary'ego Coopera - wspaniałego szeryfa z filmu "W samo południe", w audycji mówiliśmy o typowo amerykańskim gatunku filmowym, jakim jest western. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

95. rocznica urodzin ikony popkultury Marilyn Monroe

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 23:05
Wielka uroda i charyzma, talent, nieszczęśliwe życie osobiste, wczesna i tajemnicza śmierć (zmarła w wieku 36 lat) przyczyniły się do powstania mitu Marilyn Monroe. Jaką byłą aktorką?
rozwiń zwiń