Mija 30 lat od premiery "Terminatora 2: Dzień Sądu". Jakie filmy sci-fi zapamiętaliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 12:20
3 lipca 1991 roku, a więc 30 lat temu, miała miejsce premiera słynnego filmu "Terminator 2: Dzień Sądu" w reżyserii Jamesa Camerona z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli androida, który cofnął się w czasie, żeby chronić człowieka. 
Arnold Szwarzenegger w filmie Terminator: Genisys
Arnold Szwarzenegger w filmie "Terminator: Genisys"Foto: materiały prasowe/United International Pictures Sp z o.o.

lato.jpg
"Szybcy i wściekli 9" i inne premiery filmowe

"Terminator. Dzień Sądu"

"Terminator. Dzień Sądu" to drugi z serii film o androidzie zabójcy, którego sukces zdecydował o realizacji całej serii filmów z tym bohaterem. W tę rolę znakomicie i z dużym poczuciem humoru wcielił się Arnold Schwarzenegger.

Posłuchaj
43:55 2021_07_01 23_09_15_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Mija 30 lat od premiery "Terminatora 2: Dzień Sądu" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Postać stała się popkulturowym znakiem, a wizja wojny z maszynami i kierunek rozwoju maszyn inteligentnych nakreślony w cyklu, zainspirowały wiele realizacji filmowych o konfrontacji człowieka ze światem techniki.

źródło: Movieclips Classic Trailers/Youtube 

Sukces drugiej części "Terminatora"

Realizacja "Terminatora 2" pochłonęła 102 miliony dolarów (po uwzględnieniu inflacji to około 180 milionów dolarów). W tych czasach był to wręcz kosmiczny budżet, ale produkcja zaoferowała widzom wiele efektów specjalnych, które później były masowo wykorzystywane w innych dziełach. W kinach film zarobił 580 milionów dolarów. W obsadzie - poza Arnoldem Schwarzeneggerem w roli T-800 - znaleźli się Edward Furlong (jako młody John Connor), Linda Hamilton (Sarah Connor) i Robert Patrick (terminator T-1000).

Po "Terminatorze 2: Dniu sądu" nakręcono - w 2003 roku - obraz "Terminator 3: Bunt maszyn", a 6 lat później "Terminator: Ocalenie". Najnowszy film z serii to "Terminator: Genesis" z 2015 roku. Żaden nie powtórzył sukcesu drugiej części.

źródło: Flashback FM/Youtube

Opowieści o androidach

Gdzie szukać początków opowieści o maszynach podobnych do człowieka? - Specyfika tego, czym android jest w literaturze, a potem w filmie, polega na tym, że to jest maszyna wyglądająca jak człowiek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Gumkowski. - Zacząłbym od opowiadania Hoffmana "Piaskun", w którym pojawia się kobieta, Olimpia, w której zakochuje się główny bohater, a ona jest automatem. Zakochuje się w niej dlatego, że podstępny adwokat Coppelius dał mu lornetkę, przez którą on ją widzi i  która modyfikuje jego widzenie - opowiada gość audycji. 

Ponadto w audycji: 

W kinach w tym tygodniu pojawiają się liczne wakacyjne premiery filmowe, z których warto wybrać  kilka najciekawszych: "Bodyguard i żona zawodowca"- komedia amerykańsko-brytyjska z Ryanem Reynoldsem, Salmą Hayek, Samuelem L. Jacksonem, Antoniem Banderasem i Morganem Freemanem - zaczynająca się od strzelaniny, pełna komicznych zwrotów akcji historia ochroniarza, który dla podreperowania zdrowia udaje się na urlop. "Metamorfoza ptaków" - portugalski film dokumentalny silnie, po malarsku oddziałujący obrazem, esej filmowy pokazujący historię trzech pokoleń - laureat Grand Prix i Nagrody Publiczności na 20. MFF Nowe Horyzonty oraz FIPRESCI w Berlinie.

źródło: Kino Helios Polska/Youtube

"Wróg doskonały" - dreszczowiec prod. hiszpańsko-francusko-niemieckiej na podstawie powieści Natalie Nothomb, w reżyserii Kikke Maillo z Tomaszem Kotem w roli architekta polskiego pochodzenia, który udaje się na lotnisko i niespodziewanie zostaje wciągnięty w bardzo dziwną znajomość z pewną kobietą. W Notatniku Kinomana odnotowujemy zaczynające się festiwale wakacyjne i rocznice.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Marek Gumkowski (historyk literatury, znawca fantastyki)

Data emisji: 1.07.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

"Matrix" - film, który trafia w ludzki lęk

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:40
22 lata temu, 31 marca 1999 roku swoją premierę miał film "Matrix". Zaprezentowana w nim fatalistyczna, cyberpunkowa wizja przyszłości okazała się niezwykle nośna i przekroczyła swoją popularnością klasyczne produkcje science-fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń