"Staramy się grać muzykę estetyczną". Jerzy Grunwald o swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 16:29
- Dzisiaj cały świat i nasz kraj żyje w permanentnym stresie, a ta piosenka ma przynieść optymizm w tym letnim okresie - mówi o utworze "Mamy lato" Jerzy Grunwald. Dlaczego zdaniem gościa Programu 1 muzyka powinna być przede wszystkim przystępna i melodyjna?
Jerzy Grunwald
Jerzy GrunwaldFoto: Jedynka/Polskie Radio

Klaudia Szafrańska Free 1200.jpg
"Bardzo lubię kombinować w muzyce". Klaudia Szafrańska o swojej przemianie

Posłuchaj
09:27 2021_07_01 13_21_25_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Jerzy Grunwald i jego wakacyjna piosenka (Muzyczna Jedynka)

"Mamy lato" to najnowsza muzyczna propozycja formacji Grunwald / Puton / Hryniewicz. Jak zapowiada Jerzy Grunwald, ten utwór ma przynieść nam więcej optymizmu w czasach, kiedy stresu nie brakuje.

- Oprócz optymizmu, ta piosenka ma również przynieść trochę rytmu i krótko mówiąc, uwrażliwić nas na tę porę roku, że wszyscy chcemy się cieszyć latem, ponieważ ono daje nam dużo pozytywnej energii - twierdzi Jerzy Grunwald.

Formacja zgłosiła singiel "Mamy lato" do Konkursu Premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Źródło: Polskie Nagrania/Jerzy Grunwald, "Jesteś wszystkim, co mam"

Jakie wzorce?

Dla grupy Grunwald / Puton / Hryniewicz ważna jest staranna aranżacja, która odwołuje się do najlepszych światowych wzorców z lat 80. poprzedniego wieku. W ten sposób może dotrzeć do wielopokoleniowej publiczności. Czy ze względu na swoją uniwersalność, ta muzyka staje się po prostu… łatwa?

- To nie oznacza, że jest łatwa do bólu, bo ma być przystępna i melodyjna, a także wywoływać w nas jakieś emocje. W "Mamy lato" cieszymy się tą porą roku, nawet jeśli rzeczywiście piosenka, rytm i melodyka są dosyć łatwe. Mam wrażenie, że w ostatnich latach, chociaż chciałbym się mylić, umyka nam gdzieś ta melodyka, wrażliwość muzyczna trochę się zaś zmieniła - zauważa Jerzy Grunwald.

Źródło: Janusz Hryniewicz - temat/"Lato lubi nas"

Podpowiedź dla młodych artystów

Zdaniem gościa Jedynki, w dzisiejszych produkcja jest za dużo dźwięków i nut, przez co utwory młodych ludzi przepadają.

- My z kolei chcielibyśmy zagrać przemyślaną melodykę, piosenkę i nuty, aby każdy dźwięk był właśnie przemyślany, była przestrzeń i w jakiś sposób mogła dotrzeć do podświadomości. Muzykę lat 80. cechowała przede wszystkim melodyka, dlatego cała konstrukcja utworów lat 70. i 80. jest dziś tzw. muzyką ponadczasową, a my jako artyści korzystamy z tych wzorców, prezentując taką muzykę, co jednak nie oznacza, że jest ona łatwa. Staramy się po prostu grać muzykę estetyczną - dodaje.

Jerzy Grunwald zdradza, że jego formacja przy tworzeniu muzyki nie korzysta z efektów dzisiejszej techniki, tylko gra muzykę żywą. - Chcielibyśmy przekazać młodej generacji, aby śpiewała muzykę prostą, fajną, ale przemyślaną - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Jerzy Grunwald (muzyk)

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 13.21

DS

Czytaj także

Festiwal pamięci Przemysława Gintrowskiego. Pechman: przypominamy jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 14:31
9 lipca w Kołobrzegu wystartuje kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki". - W tym roku festiwal będzie miał różne odcienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pechman, organizatorka tego wydarzenia. Czego możemy się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Discovery&Movie. Niezwykły koncert muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 17:00
27 czerwca 2021 roku w Centrum Kultury i Aktywności w warszawskiej dzielnicy Targówek będzie miał miejsce niezwykły koncert "Discovery&Movie". - To będzie nie tylko muzyka, ale zachwycająca opowieść o tajemnicach, jakie kryje Morze Czerwone - mówi w "Muzycznej Jedynce" Paweł Steczek, kompozytor i autor projektu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie wiele pięknych momentów". Wojciech Rajski o Festiwalu Sopot Classic

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:27
Jeden z czołowych współczesnych basów operowych, Ildar Abdrazakov, będzie gwiazdą wieczoru na Międzynarodowym Festiwalu Sopot Classic, który odbędzie się już pod koniec lipca. - Swoim śpiewem rzuci wszystkich na kolana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor artystyczny przedsięwzięcia Wojciech Rajski.
rozwiń zwiń