Po 78 latach od premiery do kin wróciła Lassie. O filmowych bohaterach zwierzęcych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:48
Zwierzęta na ekranie to wdzięczne postaci filmowe, ale z drugiej strony - prawdziwe zwierzęta grające na planie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: claupad/shutterstock.com

Posłuchaj
41:36 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_26 PR1_23_09_46_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Po 78 latach od premiery do kin wróciła Lassie. O filmowych bohaterach zwierzęcych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Naszą radiową listę zwierzęcych bohaterów filmowych otwiera owczarek niemiecki Rin Tin Tin, jeden z pierwszych i najsłynniejszych psów występujących w filmach.

Był jednym z pięciorga szczeniąt znalezionych w 1918 roku w opuszczonym przez Niemców schronie frontowym w miejscowości Fleury w północnej Francji, na krótko przed jego zdobyciem przez Amerykanów. Zaopiekował się nim amerykański kapral Lee Duncan. Mężczyzna nadał psu imię pochodzące z refrenu popularnej wówczas francuskiej piosenki i zabrał go ze sobą do Los Angeles.

kino1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

Pies karierę rozpoczął w 1922 roku, wystąpił wówczas w niemym filmie "Man from Hell's River". Wypadł znakomicie. Został zatrudniony przez wytwórnię Warner Bros. Ogółem zagrał w ok. 25 filmach i dwóch serialach. Miał nawet szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy aktor, ale obawiano się, że przyznanie nagrody psu może umniejszyć jej rangę.

Rin Tin Tin cieszył się wielką sympatią, dzięki niemu rasa owczarek niemiecki stała się bardzo popularna, ale największą sławą jako bohater ekranowy cieszył się owczarek szkocki długowłosy, suczka Lassie z ekranizacji powieści Erica Knighta "Lassie, wróć!" z 1943 roku.


. 

Suczkę w filmie zagrał pies o imieniu Pal. Regułą w takich produkcjach jest, że występują psy (dotyczy to też innych zwierząt), które dobrze wypadają na ekranie, niezależnie od płci granego przez nie bohatera. Co bywa bardzo irytujące, szczególnie dla osób, które doskonale widzą różnicę. 

Opowieść o Lassie to wzruszająca historia przyjaźni między psem a chłopcem o imieniu Joe. Przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, kiedy rodzice chłopca, będący w trudnej sytuacji finansowej, bez jego wiedzy sprzedają zwierzę. Chłopiec jest zrozpaczony. Jednak Lassie nieoczekiwanie wraca do domu po ucieczce od nowego właściciela.

Po 78 latach na ekranach kin w Polsce można już oglądać nową wersję historii najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego kumpla w reżyserii Hanno Olderdissena. 


LASSIE, WRÓĆ. Najwierniejszy pies świata. Profil: KinoSwiatPL


W Ameryce wielką karierę zrobiła suczka Terry, pies rasy cairn terrier, która zagrała m.in. u boku Shirley Temple w "Bright Eyes" (1934) i z Judy Garland w "Czarnoksiężniku z Oz" (1939). We Francji popularna jest Bella, owczarek pirenejski. Wśród cieszących się dużą sympatią psich bohaterów filmowych jest też bernardyn Beethoven i owczarek niemiecki o imieniu Reginald von Ravenhorst, znany wszystkim pod pseudonimem Rex, który pomaga policjantom.

Czytaj także:

W Polsce mieliśmy Szarika, który pojawił się w serialu "Czterej pancerni i pies" (1966). Grały go trzy psy - najdłużej Trymer, który po śmierci został wypchany i został eksponatem w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Najsłynniejszym polskim treserem w polskiej kinematografii był Franciszek Szydełko. To on układał dwa dogi, które zagrały Sabę w "W pustyni i w puszczy".

50 lat temu, we wrześniu 1971 roku, bohaterem przygód telewizyjnych stał się pies Cywil, owczarek niemiecki, podopieczny sierżanta Walczaka - milicjanta z oddziału zajmującego się tresurą i wykorzystaniem specjalnie szkolonych psów milicyjnych. Grał go owczarek Bej. Odcinków powstało siedem - wszystkie w reżyserii Krzysztofa Szmagiera.

Nie tylko psy pojawiają się na ekranie. O innych zwierzęcych gwiazdach filmowych w nagraniu.Poza tym w audycji:

Przyjrzeliśmy się filmom, które właśnie wchodzą na ekrany. To trzy produkcje polskie: biograficzny, inspirowany historią pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego - "Mistrz", komedia obyczajowa Kingi Dębskiej z Kingą Preis i Adamem Woronowiczem - "Zupa nic", złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę - "Kraj" - i jedna zagraniczna - "O nieskończoności" - najnowszy film Szweda Roya Anderssona, wzruszająca refleksja nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem.

Zapowiedź Millennium Docs Against Gravity (3-12 września) - festiwalu filmów dokumentalnych, odbywającego się naraz w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Świat się budzi". W tym roku szczególne miejsce w programie zajmują filmy, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Festiwal otworzy produkcja "Jestem Greta" w reżyserii Nathana Grossmana poświęcony protestującej przeciwko niszczeniu planety szwedzkiej aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Premiery kinowe tygodnia: "Mistrz", "Zupa nic", "Kraj" i "O nieskończoności"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 08:01
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" przyjrzeliśmy się filmom, które właśnie wchodzą na ekrany. To trzy produkcje polskie - "Mistrz", "Zupa nic", "Kraj" - i jedna zagraniczna - "O nieskończoności".
rozwiń zwiń