"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Wyszyński: zemsta czy przebaczenie" i "Aida" - premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:28
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" przyjrzeliśmy się trzem, bardzo różnym, produkcjom. 
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, Wyszyński: zemsta czy przebaczenie i Aida
"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Wyszyński: zemsta czy przebaczenie" i "Aida"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
47:23 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_09_16 PR1_23_05_53_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Na co iść do kina w weekend? Premiery filmowe (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" (reż. Mateusz Rakowicz)

Komedia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego (w tej roli Dawid Ogrodnik), legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszył władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za jego głowę milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska.

W filmie "Najmro" wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie umiał?

- Jest wiele wymiarów, które nas zainteresowały w tym bohaterze, przede wszystkim jakiś taki element wolnościowy. Najmrodzki to - w naszym mniemaniu - człowiek, który pragnął takiej wolności bez granic. My tak tego bohatera przedstawiamy. 90 proc. tej historii to czysta fikcja, wyssana przez nas z palca. Nie chcieliśmy robić historii 1:1, to widać - przyznał w rozmowie z dziennikarką Joanną Sławińską Mateusz Rakowicz.


Według krytyka filmowego Marcina Radomskiego "Najmro" to bardzo dobra komedia. - To zabawny, dosyć precyzyjnie zrealizowany, inteligentny film dla tych, którzy lubią w kinie rozrywkę. Fabuła jest bardzo gęsta. To nie jest tylko zwykła opowieść o bohaterze PRL-u, ale też - trochę ubarwiona - historia tamtych czasów. To nie tylko kino akcji, komedia, ale też film czerpiący z popkultury, bardzo kolorowy. Czas w kinie szybko mija - wskazał.

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - Zwiastun PL (Official Trailer) Profil: Kino Helios Polska

"Wyszyński: zemsta czy przebaczenie" (reż Tadeusz Syka)

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego (w tej roli Ksawery Szlenkier) - kapelana Armii Krajowej, działającego jako kapelan Powstania Warszawskiego pod pseudonimem Radwan III. Obraz stał się oficjalną produkcją beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Produkcja została objęta patronatem honorowym prezydenta RP.

- To nie są fakty znane szerszej publiczności. Kiedy się o nich dowiedzieliśmy, powiedzieliśmy sobie: nie wiem za co, nie wiem jak, ale trzeba to zrobić. Podnieść tę rękawicę. Najwyżej będą ludzie marudzić, że nam nie wyszło. Mamy tak dużo publikacji na temat życia Wyszyńskiego, a wątek 1939-1945 jest pomijany. A to go ukształtowało - opowiedział dziennikarce Martynie Podolskiej Tadeusz Syka.

WYSZYŃSKI - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE - oficjalny zwiastun Profil: KinoŚwiatPL

"Aida" (reż. Jasmila Žbanić)

Film przybliża historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Do miasta wkraczają oddziały serbskie. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę. Obraz był nominowany do Oscara, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. 

- Reżyserka, po produkcji "Grbavica" (2006), wraca do tematu masakry, w której ponad osiem tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach międzynarodowych sił pokojowych. To jest film dla mnie bardzo ważny. To jest film bardzo dobry. Głęboki, przejmujący, poruszający, chwytający za gardło. To film o miłości, odwadze, samotności - podkreślił Radomski.

Aida (2020) zwiastun PL, w kinach od 17 września. Profil: GutekFilm

Poza tym w audycji:

Podobno tuż po urodzeniu, zamiast się rozpłakać - zaśmiał się… I tak śmiech towarzyszył mu przez całe życie. Wiesław Gołas, zmarły w zeszły czwartek, w swoich najlepszych wcieleniach filmowych: od ogniomistrza Kalenia i barona Krzeszowskiego po Stefana Czarnieckiego i Ignatkę w "Szabli od Komendanta" oraz niezapomniane role estradowe.


Czytaj także:46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na wielką skalę rodzimą kinematografię - rozpocznie się 20 września. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych będą rywalizować najciekawsze polskie filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

13. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci (29.09-2.10) - wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 23.05

kk

Czytaj także

Kulisy powstawania filmów opartych na twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 08:00
Jakie wizje przyszłości, w aspekcie filozoficznym i technologicznym, obecne w twórczości Stanisława Lema, zainteresowały filmowców? Jaki był stosunek pisarza do wysiłków twórców filmowych? Czy proza autora "Solaris" jest w ogóle przekładalna na obraz kinowy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w audycji "Magazyn bardzo filmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenecka premiera polskiego filmu "Żeby nie było śladów"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:15
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbył się pokaz uczestniczącego w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa filmu "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, o sprawie Grzegorza Przemyka. Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" spotkaliśmy się z producentem obrazu Leszkiem Bodzakiem.
rozwiń zwiń