Polska kultura straciła prawdziwą gwiazdę. Wspominamy Wiesława Gołasa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 08:50
Smółka w "Prawie i pięści", baron Krzeszowski w "Lalce", ale przede wszystkim Czereśniak w "Czterech pancernych i psie" czy Majewski w "Alternatywach 4". Wiesław Gołas nie tylko grał w różnych gatunkowo filmach, występował też w kabarecie i śpiewał piosenkę aktorską. Był artystą wszechstronnym, a jego śmierć kończy pewną epokę.
Wiesław Gołas w filmie Czterej pancerni i pies, 1968 r.
Wiesław Gołas w filmie "Czterej pancerni i pies", 1968 r. Foto: Forum

Czytaj też:
wiesław gołas 1200.jpg
"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa". Piotr Gliński żegna aktora

Wiesław Gołas urodził się w roku 1930 w Kielcach, zmarł 9 września tego roku. Był członkiem Szarych Szeregów, brał udział w akcjach zdobywania broni oraz w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944 został aresztowany przez gestapo. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w roku 1954, jako niemiecki żandarm, w filmie wojennym "Pokolenie". Rozpoznawalność i sympatię widzów przyniosła mu jednak rola w serialu "Czterej pancerni i pies" oraz występy w Kabarecie Starszych Panów, kabarecie Dudek czy Koń. - Nie dość, że był aktorem to jeszcze artystą. Będzie go bardzo brakować na scenie - nie ma wątpliwości jeden ze słuchaczy.


Posłuchaj
43:36 2021_09_16 23_05_51_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 W "Magazynie bardzo filmowym" wspominaliśmy aktora Wiesława Gołasa ("Magazyn bardzo filmowy"/Jedynka)

 

Wszechstronność

O znaczeniu ról komediowych w dorobku Wiesława Gołasa na antenie Programu 1 Polskiego Radia mówił Marcin Radomski, krytyk filmowy. - To są role związane głównie z filmami Barei czy z serialami, jak "Czterdziestolatek" - przypomina. - Moją ulubioną jest jednak rola w "Żonie dla Australijczyka" Barei. To jeden z największych polskich filmów lat 60. Tam Gołas gra Roberta, farmera polskiego pochodzenia, który przyjeżdża z Australii do Polski no i jego celem jest znalezienie żony - przypomina gość audycji. Dodaje jednocześnie, że mieliśmy do czynienia z aktorem niezwykle charakterystycznym.

Zobacz też:


Czytaj też:
Wiesław Gołas PAP media room 1200.jpg
"Gdy był wiedźmą, to dzieci się jej bały i jednocześnie się śmiały". Jarosław Gajewski o Wiesławie Gołasie

Wiesław Gołas realizował się jednak również w rolach bardziej dramatycznych. - Ja z lat 60. pamiętam brawurową rolę w "Ogniomistrzu Kaleniu" zrealizowanym na podstawie powieści Jana Gerharda "Łuny w Bieszczadach". Znakomita rola pana Wiesława, wtedy jeszcze młodego aktora - wspomina pan Leszek. Akcja filmu rozgrywa się w okresie walk Ludowego Wojska Polskiego z oddziałami ukraińskimi oraz z polskim podziemiem niepodległościowym. Wiesław Gołas gra tytułowego Kalenia - żołnierza zawadiakę, usiłującego odnaleźć się w piekle wojny.

YouTube/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Artysta spoczął na warszawskich Powązkach

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Marcin Radomski (krytyk filmowy) 

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

"Był wielkim kreatorem". Siewiereniuk-Maciorowska o Wiesławie Gołasie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:30
 - Odchodzą od nas ludzie wielkiego formatu, którzy swoją karierę budowali na autentycznym talencie, na darze, który posiadali - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu Dzień Dobry Białystok.  W czwartek nad ranem zmarł Wiesław Gołas. Wybitny aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Wiesław Gołas. Prezydent: swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:49
Prezydent Andrzej Duda wspomina Wiesława Gołasa, zmarłego dziś aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego. "Odszedł Wiesław Gołas. Znakomity aktor teatralny i filmowy. Legenda sceny kabaretowej. Swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów. Wielka strata i smutek." - napisał na twitterze prezydent.
rozwiń zwiń