Premiery kinowe tygodnia: "Nie czas umierać", "Gagarine", "Fatima" i "Gunda"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:20
Na co warto wybrać się do kina w weekend? Na ekrany polskich kin wszedł właśnie m.in. najnowszy film o agencie 007 Jamesie Bondzie.
Plakaty do filmów: Nie czas umierać, Gagarine, Fatima i Gunda
Plakaty do filmów: "Nie czas umierać", "Gagarine", "Fatima" i "Gunda"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
43:33 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_09_30 PR1_23_09_24_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia: "Nie czas umierać", "Gagarine", "Fatima" i "Gunda" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Nie czas umierać"

Brytyjski tajny agent James Bond zakończył aktywną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Błogi spokój trwa jednak krótko, do czasu kiedy stary przyjaciel z CIA, Felix Leiter, prosi go o pomoc w uratowaniu porwanego naukowca. Zadanie okazuje się bardziej zdradzieckie, niż były agent przewidywał. Prowadzi go na trop tajemniczego złoczyńcy uzbrojonego w nową, niebezpieczną technologię. 

- Czekają państwa w kinie 2 godziny 43 minuty przygód. Pościgi, walki. Pojawi się także nowa agentka 007, w tej roli Lashana Lynch, bardzo dobra. Reżyserem jest Cary Joji Fukunaga, który sprawnie prowadzi film, ale jednak można odnieść wrażenie, że pożegnanie z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda następuje w samą porę - ocenił prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" dziennikarz Michał Montowski.

James Bond: "Nie czas umierać" - Zwiastun PL (Official Trailer) Profil: Kino Helios Polska

Czytaj także:

"Gagarine"

Francuski dramat w reżyserii Fanny Liatard i Jeremy'ego Trouilha. Opowiada o osiedlu Cite Gagarine, stojącym na przedmieściach Paryża. Wybudowano je na początku lat 60. na cześć kosmonauty Jurija Gagarina, a rok temu zaczęto burzyć. Akcja filmu zaczyna się tuż przed demolką, gdy mieszkańcy jeszcze wierzą, że ich domy uda się uratować. 

- To film utrzymany w poetyckim tonie, przepełniony młodzieńczym idealizmem i pragnieniem lepszego świata - wskazał Montowski.


Gagarine - Official Trailer Profil: Madman Films


"Fatima"

Dramat o tematyce religijnej, produkcji portugalsko-amerykańskiej, w reżyserii Marca Pontecorvo, opowiadający o wydarzeniach w miasteczku Fatima podczas I wojny światowej, gdzie trójce dzieci ukazała się Matka Boska i objawiła im trzy tajemnice. 

- Film pokazuje relacje społeczności wiejskiej, urzędników państwowych i kościelnych, rodziców, napływających masowo obcych, żądnych cudu. Walorem obrazu jest dobrze nakreślone tło historyczne, pogłębiona psychologia postaci, skomplikowane relacje między nimi. Uwagę zwraca uroda zdjęć. Jednak tempo, dialogi i realizacja, konstrukcja scen są raczej telewizyjne, a nie kinowe - stwierdził prowadzący "Magazyn bardzo filmowy". 

FATIMA - wkrótce w kinach Profil: Monolith Films

"Gunda" 

Norwesko-amerykański dokument w reżyserii Viktora Kosakovskiy'ego przedstawia codzienność zwierząt mieszkających na farmie: świni Gundy oraz jej towarzyszy - dwóch krów i jednonogiej kury. - Reżyser filmu odkrywa przed widzem inny, empatyczny sposób patrzenia na istnienie. Nikt tego z offu nie komentuje, na siłę nas nie zabawia ani nie poucza - powiedział Montowski.


Gunda (2021) zwiastun PL Profil: Gutek Film


kino1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

Poza tym w audycji:

28 września swoje 87. urodziny świętowała Brigitte Bardot, wielka gwiazda światowego kina, symbol seksu i pokoleniowego buntu lat 60. Aktorka słynnej "nowej fali". Rok młodsza od Jean-Paula Belmondo, niewiele ponad rok starsza od Alaina Delona. Jedna z pionierek ruchu ochrony zwierząt. Gość: historyk kina dr Andrzej Kołodyński.

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni - (29.09-2.10) - wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

"Nie czas umierać". Co filmy o Bondzie mówią o czasach, w których powstały?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:00
Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". 
rozwiń zwiń