"Wesele" i "Smak głodu" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:37
Kina zapraszają widzów na kolejne seanse filmowe. W tym tygodniu wśród premier kinowych znalazła się długo wyczekiwana pełnometrażowa fabuła w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. "Wesele". Jakie filmy zobaczymy w tym tygodniu? 
plakaty filmów
plakaty filmów Foto: mat. promocyjne

solaris
Kulisy powstawania filmów opartych na twórczości Stanisława Lema

Dwie płaszczyzny czasowe 

Film nosi taki sam tytuł, co produkcja Wojciecha Smarzowskiego z 2004 roku. Nie jest to kontynuacja, lecz całkowicie inna historia. - W poprzednim filmie Smarzowski opowiadał  o naszych wadach, wyśmiewał stereotypy. Tutaj bardziej się skupia na naszej historii, przeszłości, bolesnych momentach, które przeżywaliśmy w czasie II wojny światowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Radomski, krytyk filmowy. - Oglądamy ten film na dwóch płaszczyznach czasowych. Mamy współczesne wesele i główny bohater Rysiek jest lokalnym biznesmenem, który wyprawia wesele dla swojej córki, i jest dziadek, który wraca wspomnieniami do dramatycznych wydarzeń z wojny - opowiada. 


Posłuchaj
44:01 2021_10_07 23_09_00_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

W rolach głównych zobaczymy: Agatę Kuleszę, Roberta Więckiewicza, Michalinę Łabacz, Agatę Turkot, Mateusza Więcławka, Arkadiusza Jakubika czy Andrzeja Chyrę. 

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube
- Tak jak zawsze u Wojtka, groza i tragizm miesza się czasami ze śmiesznością, rodzajem trywialności. On bardzo zgrabnie potrafi połączyć przeciwstawne emocje - podkreśla Robert Więckiewicz.
Interesująca historia małżeństwa 

Na ekrany kin wchodzi także skandynawski film "Smak głodu" w reżyserii Christoffera Boe. Jest to historia małżeństwa, które postanawia poświęcić wszystko, aby zdobyć najwyższe odznaczenie w kulinarnym świecie - gwiazdkę Michelin. W dążeniu do osiągnięcia celu tracą z oczu to, co już mają.

- Para chce rozwijać restaurację i osiągnąć najlepszą jakość - zaznacza Marcin Radomski. - Nie ma w tym filmie prostych odpowiedzi i mimo pewnych błędów w życiu, czasem warto dalej rozmawiać i próbować coś w życiu naprawić. Takie sytuacje nie są łatwe i jednoznaczne - dodaje.  

źródło: Hagi Film/Youtube

Specjalna propozycja familijna 

"Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom" to australijsko-amerykańska produkcja Glendyn Ivin opowiadająca historię kobiety, Sam Bloom, która ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. - Film powstał na bazie prawdziwej historii, która przydarzyła się pewnej Australijce i jej historia została zapisana najpierw w książce, później przeniesiona na ekran - informuje gość audycji. - Historia kobiety, która ulega wypadkowi i staje się niepełnosprawna. Rodzina ją wspiera, ale ona potrzebuje kogoś, kto da jej więcej optymizmu i woli walki. Pewnego dnia pojawia się w jej domu niespodziewany gość i jest to sroka. Zaprzyjaźnia się z ptakiem, a fakt, że się nim opiekuje, pozwala jej odzyskać zdrowie i siłę do życia - opowiada krytyk filmowy.  

źródło: Roadshow Films/Youtube

Ponadto:

W piątą rocznicę śmierci (zmarł 9 października 2016 roku) wspólnie ze słuchaczami wspominaliśmy twórczość reżysera "Ziemi obiecanej". Andrzej Wajda był laureatem Złotej Palmy oraz - za całokształt twórczości - Oscara i Złotego Lwa.

- O 37. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który odbywa się w dniach 8-17 października.

- O laureatach i twórcach ciekawych, choć nienagrodzonych filmów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", które niedawno odbyły się w Gdyni.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 08:30
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwsza krowa" Kelly Reichardt. Piotr Gociek: niesamowita opowieść o samotności i przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:38
- Tytuł specjalnie nie zachęca, natomiast dla tych, którzy cenią sobie wysmakowane, mądre kino, to będzie doświadczenie niezwykłe. Minimalistyczny, bressonowski film, obchodzący się niemal bez muzyki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o filmie "Pierwsza krowa". Audycję "Nakręceni" współprowadził Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń