Premiery filmowe: "Śmierć Zygielbojma", "Spencer", "Wszystkie nasze strachy", "Zło nie istnieje" i "Eternals"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 08:40
W ten weekend na ekrany polskich kin wchodzi wiele ciekawych filmów. Spośród nich wybraliśmy pięć, w tym trzy inspirowane życiem prawdziwych osób.  
Plakaty do filmów: Śmierć Zygielbojma, Spencer, Wszystkie nasze strachy, Zło nie istnieje i Eternals
Plakaty do filmów: "Śmierć Zygielbojma", "Spencer", "Wszystkie nasze strachy", "Zło nie istnieje" i "Eternals"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
43:02 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_04 PR1_23_08_32_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery filmowe tygodnia: "Śmierć Zygielbojma", "Spencer", "Wszystkie nasze strachy", "Zło nie istnieje" i "Eternals" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Śmierć Zygielbojma" - polski biograficzny dramat w reżyserii Ryszarda Brylskiego. Opowieść o tragicznych losach członka polskiego rządu na uchodźstwie Szmula Zygielbojma (w tej roli Wojciech Mecwaldowski), który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

śmierćzygielbojma
"Śmierć Zygielbojma" - premiera filmu już 5 listopada

- Szmul Zygielbojm to był człowiek, któremu wydawało się, że zmieni świat, że zapobiegnie czemuś, co urosło do rozmiarów potwornej zbrodni, ludobójstwa. Jemu się wydawało, że ta jego misja się powiedzie. Zderzył się ze ścianą, z obojętnością. Jego przyjaciel stwierdził, że chciał poruszyć sumienie świata, które nie istnieje - powiedział reżyser filmu "Śmierć Zygielbojma" Ryszard Brylski. 

- Ten film robi się aktualny teraz - wobec exodusu, nieszczęścia ludzi, którzy muszą się przemieszczać przez wojny. Ten film jest jakimś takim przesłaniem, żeby otworzyć ludzi na to, żeby być uważnym, bo pewne rzeczy mogą urosnąć do ogromnej tragedii, której później nie da się już zapobiec - ocenił Brylski.

ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA - film w kinach od 5 listopada Profil: Monolith Films


"Spencer" - biograficzny psychologiczny dramat w reżyserii Pabla Larraína, twórcy m.in. obrazu "Jackie" z 2016 roku o Jackie Kennedy. Księżna Walii Diana (w tej roli Kristen Stewart) podejmuje decyzję o zakończeniu małżeństwa z księciem Karolem (Jack Farthing) i opuszczeniu brytyjskiej rodziny królewskiej.

kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

- To zupełnie inaczej niż dotychczas opowiedziana historia księżnej Diany. Mogłoby się wydawać, że dziś, po tym, co już widzieliśmy na dużym i małym ekranie na temat Spencer, trudno zrobić cokolwiek innego o tej postaci. A jednak się udało - powiedziała Joanna Sławińska. - Trzeba przyznać, że ten film zaskakuje swoją narracją i tym, w jaki sposób opowiedziana jest historia Diany - stwierdziła.

- To jest specyficzny rodzaj filmu biograficznego, w którym reżyser nie skupia się na pokazaniu całości życia danej osoby, tylko wybiera kilka momentów, ważnych fragmentów. Mimo iż historia dzieje się na przestrzeni zaledwie kilku dni, w tym filmie udaje się powiedzieć dużo o Dianie - ocenił krytyk filmowy Marcin Radomski. - "Spencer" to nie tylko film kostiumowy, ale też dramat psychologiczny z elementami mrocznego thrillera - dodał.


Spencer - zwiastun PL Profil: forumfilmpoland


"Wszystkie nasze strachy" - polski dramat w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. Artysta, katolik i aktywista Daniel (w tej roli Dawid Ogrodnik) postanawia rozprawić się z homofobią lokalnej społeczności. To opowieść inspirowana życiem Daniela Rycharskiego.

Obraz został doceniony m.in. nagrodą Złote Lwy. - Jest to, wydawałoby się, trudny film, dotyczący - tak, na pierwszy rzut oka - kontrowersyjnych tematów. Jednak "Wszystkie nasze strachy" udowadniają, że można mówić o tych trudnych rzeczach w niekontrowersyjny sposób. W sposób pełen czułości i empatii - powiedział podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reżyser Łukasz Ronduda.

- Cieszę się, bo ta nagroda - Złote Lwy - może być narzędziem do zmiany rzeczywistości w Polsce. Ten film jest o dialogu. To nie jest tylko film skierowany do osób, środowisk LGBT. On jest skierowany także do konserwatywnych społeczności. Na bardziej uniwersalnym poziomie, jest to film o samotności - wskazał Daniel Rycharski. 


WSZYSTKIE NASZE STRACHY - oficjalny zwiastun Profil: KinoSwiat.pl


Czytaj także:


"Zło nie istnieje" - irański dramat w reżyserii Mohammada Rasoulofa. Opowiada cztery historie dotyczące kary śmierci w Iranie. Film zdobył Złotego Niedźwiedzia na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

- Bardzo dobry dramat - i społeczny, i polityczny - opowiadający o irańskim społeczeństwie, o odbieraniu obywatelskiej wolności przez władze. To zdecydowany sprzeciw wobec kary śmierci - ocenił Marcin Radomski. 


Zło nie istnieje - polski zwiastun (w kinach od 5 listopada) Profil: AuroraFilmsPL


"Eternals" - amerykański film akcji na podstawie serii komiksów o rasie o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiada Chloé Zhao ("Nomadland").

- To jest już 25. film Marvel Studio. Opowiada zupełnie nowe przygody dziesięciorga superbohaterów, którzy nigdy wcześniej nie pojawili się razem na ekranie. To epicka opowieść o nieśmiertelnych herosach, którzy przez tysiące lat byli w ukryciu, ale w obliczu zagrożenia muszą zjednoczyć siły i stanąć razem do walki z wrogami ludzkości - wskazał Marcin Radomski. 


Eternals - zwiastun #1 [napisy] Profil: MarvelPolskaPoza tym w audycji:

Andrzej Zaorski Forum 1200.jpg
Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat

31 października zmarł Andrzej Zaorskiaktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Występował w teatrach warszawskich, m.in. w Ateneum, Narodowym, Powszechnym i Kwadracie. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, jak "Matka królów" czy "Piłkarski poker", oraz w serialach telewizyjnych: "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Panny i wdowy", "Sprawa na dziś". Współpracował z kabaretami: Pod Egidą, Sześćdziesiątka, Kaczuch Show i U Lopka. W latach 1991-1993 wraz z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem współtworzył satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo". 

22 października zmarł Ryszard Filipski - aktor i reżyser, najbardziej znany z tytułowej roli majora "Hubala" w filmie Bohdana Poręby i wachmistrza Soroki w "Potopie" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Czytaj także:

7. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich rozpocznie się 5 listopada w stołecznej Kinotece oraz online na stronie MOJEeKINO.pl

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Sto lat Andrzeja Munka. Był inspiracją dla wielu uznanych reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:35
Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 roku, zmarł 20 września 1961, 60 lat temu. Był jednym z przedstawicieli polskiej szkoły filmowej, operatorem i reżyserem, znanym przede wszystkim jako twórca tragikomicznych filmów rozrachunkowych, takich jak "Eroica" i "Zezowate szczęście", ale także dramatu wojennego, "Pasażera", który okazał się pośmiertnym wielkim sukcesem reżysera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy pokaz zaginionego 80 lat temu filmu "Europa" Stefana i Franciszki Themersonów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:23
W warszawskim kinie Iluzjon odbył się pierwszy polski pokaz zaginionego 80 lat temu filmu "Europa" Stefana i Franciszki Themersonów. Legendarny, awangardowy film został odnaleziony w niemieckim archiwum przez Instytut Pileckiego oraz cyfrowo odnowiony w studiu Fixafilm.
rozwiń zwiń