Premiery kinowe tygodnia: hollywoodzki "Dom Gucci" i polskie "Chrzciny"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 07:30
Na ekrany wchodzi m.in. wyczekiwany przez publiczność dramat, najnowszy film Ridleya Scotta "Dom Gucci" ("House of Gucci") z Lady Gagą, Adamem Driverem, Jeremym Ironsem, Salmą Hayek, Alem Pacino i Jaredem Leto.
Dom Gucci i Chrzciny - plakaty filmowe
"Dom Gucci" i "Chrzciny" - plakaty filmoweFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
41:27 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_11_25 PR1_23_09_13_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia: hollywoodzki "Dom Gucci" i polskie "Chrzciny" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

"Dom Gucci" ("House of Gucci") - amerykański kryminał biograficzny w reżyserii Ridleya Scotta stworzony na podstawie książki Sary Gay Forden "The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed" z 2001 roku. 

Akcja rozgrywa się w 1995 roku. Film przedstawia okoliczności oraz następstwa morderstwa Maurizia Gucciego (w tej roli Adam Driver), włoskiego biznesmena oraz głowy domu mody Gucci, przez jego byłą żonę Patrizię Reggiani (w tę postać wcieliła się Lady Gaga). Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

Prowadzący audycję "Magazyn filmowy" zwrócił uwagę na bardzo dobrą grę aktorską. Podkreślił, że zwłaszcza wybór Lady Gagi był naprawdę trafiony. 

- W tej postaci odnalazła się doskonale. Z wyczuciem wygrywa różne jej cechy - od pewnej wulgarności, seksapilu, przez ambicję, żar miłości i nienawiści. Patrizia zmienia się na naszych oczach, ewoluuje. Lady Gaga inteligentnie, stopniowo odkrywa przed nami cechy tej postaci - jej włoski temperament, przywiązanie do rodziny czy może raczej rodu. Dodajmy, że do tej roli rozważano takie mistrzynie, jak Angelina Jolie, Marion Cotillard, Margot Robbie, Penelope Cruz, Anne Hathaway czy Natalie Portman. Lady Gaga wypadła świetnie.

- Powstał portret rodziny, czuły i okrutny. Tak jak czuła i okrutna jest ta rodzina. Wprawdzie niemówiący o kategorycznie zarysowanej opozycji między dobrem a złem, jak u Viscontiego lub Coppoli, ale w mistrzowskim stylu Scotta rozpięty między ludzką komedią a tragedią. Przyjemność nie tylko dla kinomanów - ocenił.


Dom Gucci - zwiastun PL Profil: forumfilmpoland


"Chrzciny" - polska komedia obyczajowa (reż. Jakub Skoczeń) z Katarzyną Figurą, Marianną Kowalewską, Agatą Bykowską, Maciejem Musiałowskim, Tomaszem Schuchardtem i Michałem Żurawskim.

Jak zauważył dziennikarz Michał Montowski, to też jest historia rodzinna, ale osadzona na polskiej prowincji, w podłym czasie, w grudniu 1981 roku.

- Babcia i matka - w tej roli Katarzyna Figura - chce wykorzystać chrzciny najmłodszego wnuka do pojednania skłóconych dzieci. Pech chciał, że właśnie tego dnia, 13 grudnia, w niedzielę, gen. Wojciech Jaruzelski wprowadza stan wojenny. Nie pozostaje nic innego, jak ukryć ten fakt przed rodziną, by wszystko odbyło się zgodnie z planem. Przed nami roztaczają się sceny rodzinne, ale kłamstwo dotyczące realiów uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń - powiedział.  


CHRZCINY - zwiastun, wkrótce w kinach Profil: MojeFilmy


Czytaj także:

Poza tym w audycji:

21 listopada mija 90 lat od premiery słynnego "Frankensteina" (1931) z Borisem Karloffem. Z tej okazji zapraszamy do rozmowy o ulubionych bohaterach-potworach. Gość: dr Marek Gumkowski - literaturoznawca i kinoman.Zaproszenie na 7. Splat! FilmFest - festiwal filmów grozy i fantastyki. Wydarzenie odbywa się w Lublinie, Wrocławiu, Warszawie i on-line do 19 grudnia.***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 23.08

kk

Czytaj także

Okropna rodzinka, torebki i morderstwo. Prawdziwa historia "Domu Gucci" Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:48
W ciągu wieku dom mody Gucci był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Na setne urodziny słynna marka dostała film "Dom Gucci". To historia oparta na faktach - te były zaś pełne wzlotów i upadków, namiętności i podłości, które doprowadziły do kryminalnego finału.
rozwiń zwiń