Premiery kinowe tygodnia: "Lokatorka", "Szef roku", "King Richard: Zwycięska rodzina"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 12:50
Na ekrany wchodzi m.in. film "Lokatorka", w reżyserii Michała Otłowskiego, inspirowany życiem i tragiczną śmiercią aktywistki Jolanty Brzeskiej. Ponadto widzowie w tym tygodniu będą mogli obejrzeć m.in. hiszpańską komedię "Szef roku" czy film "King Richard. Zwycięska rodzina", ukazujący początki sportowej kariery sióstr Williams. 
plakaty premierowych filmów
plakaty premierowych filmów Foto: mat. promocyjne

"Lokatorka" - film inspirowany prawdziwą historią 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki, a najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska - w której rolę wciela się wybitna aktorka Sławomira Łozińska. Film inspirowany jest prawdziwą historią Jolanty Brzeskiej, ikoną walk z mafią reprywatyzacyjną o prawa lokatorów.


Posłuchaj
45:32 2021_12_03 23_07_36_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia: "Lokatorka", "Szef roku", "King Richard" Zwycięska rodzina" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

- Zdałam sobie sprawę, że będę grała w filmie, z którym wiążą się ogromne oczekiwanie społeczne i że nie jest to film historyczny, tylko społeczny, starający się definiować pewne sprawy, które zdarzyły się na skutek pewnych niezgodności prawa z rzeczywistością - mówi odtwórczyni głównej roli Sławomira Łozińska. - Dla mnie najważniejsze było pokazanie bezradności i osamotnienia, dwóch rzeczy, które są trudne do zagrania - podkreśla aktorka. 

źródło: KinoŚwiat PL/Youtube 

W filmie zobaczymy m.in. Andrzeja Grabowskiego, Jana Frycza i Kamila Nożyńskiego. 

"Szef roku" - hiszpański kandydat do Oscara 

Film opowiada historię właściciela lokalnej fabryki, który chce otrzymać nagrodę dla najlepszego biznesu. Napotyka on na swojej drodze przeciwności, choćby w osobie żądnego zemsty byłego pracownika. W rolę głównego bohatera wciela się Javier Bardem. - Gra on bardzo ciekawą postać szefa lokalnego biznesu, który chce zrobić wszystko, by wygrać lokalny konkurs na najlepszą firmę. Wszystko jednak wymyka się spod kontroli i przekracza różnego rodzaju granice - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Radomski, krytyk filmowy. - To bardzo ciekawy dramat psychologiczny z wątkami komediowymi, gdyż dużo jest w nim satyry społecznej na środowisko pracy - ocenia.

W październiku 2021 r. Hiszpańska Akademia Filmowa poinformowała, że jej oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy będzie "Szef Roku", którego reżyserem jest Fernando Leon de Aranoa.

źródło: kinopodbaranami/Youtube

"King Richard. Zwycięska rodzina" 

Film biograficzny ukazuje losy Venus i Sereny Williams, które dzięki ojcu stały się najlepszymi tenisistkami w historii. W rolę ojca (Richarda) wciela się dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith. 

- Historia tenisistek opowiedziana jest oczami ojca i to jest ciekawy punkt wyjścia - mówi Marcin Radomski. - Film pokazuje drogę do osiągnięcia sukcesu i myślę, że bardziej opowiada o relacjach pomiędzy ojcem i córkami niż o samym sporcie, jakim jest tenis - dodaje. 

źródło: Warner Bros Pictures/Youtube 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Z okazji zbliżających się urodzin Johna Malkovicha z krytykiem Michałem Oleszczykiem, wybitnym znawcą m.in. kinematografii amerykańskiej, porozmawialiśmy o dokonaniach artystycznych ikony kina i przypomnieliśmy wywiad Joanny Sławińskiej z amerykańskim aktorem sprzed kilku lat;

- o prestiżowych Nowojorskich Niezależnych Nagrodach Filmowych Gotham; 

- z okazji urodzin przypomnienie wybitnej aktorki Barbary Krafftówny (urodzonej 5 grudnia 1928 roku).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 23.08

ans 

Czytaj także

Okropna rodzinka, torebki i morderstwo. Prawdziwa historia "Domu Gucci" Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:48
W ciągu wieku dom mody Gucci był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Na setne urodziny słynna marka dostała film "Dom Gucci". To historia oparta na faktach - te były zaś pełne wzlotów i upadków, namiętności i podłości, które doprowadziły do kryminalnego finału.
rozwiń zwiń