Rozśpiewane filmy dla każdego. Jakie znamy najpiękniejsze musicale filmowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:30
W "Magazynie bardzo filmowym" wraz z Marcinem Zawadą kontynuowaliśmy temat musicali filmowych. Które z nich są najpiękniejsze? Cym różni się musical filmowy od filmu muzycznego? 
Fragment plakatu do filmu La La Land
Fragment plakatu do filmu "La La Land"Foto: Mat. pras./Monolith Films

- Musical filmowy różni się tym o filmu muzycznego, że w musicalu postacie śpiewają wtedy kiedy nie mogą mówić i kiedy zbierają się w nich poważne emocje i jak nie da się tego przekazać słowami - wyjaśnia w rozmowie z Joanną Sławińską Marcin Zawada. - Jeżeli chodzi o film muzyczny to jest historia muzyków czy wokalistów, których widzimy w pracy czy na estradzie - dodaje. 


Posłuchaj
45:21 Jedynka/MBF musicale 17.12mp3 Rozśpiewane filmy dla każdego. Jakie znamy najpiękniejsze musicale filmowe? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Jak podkreśla ekspert, typowym filmem muzycznym jest "New York, New York". - Przykładowo przebój filmowy "La La Land" sprzed kilku lat jest właściwie filmem z pogranicza musicialu i filmu muzycznego - ocenia. 

"West Side Story" - musicalowe arcydzieło 

W poprzedni czwartek w naszej audycji omawialiśmy premierę "West Side Story" Stevena Spielberga i emitowaliśmy wypowiedzi reżysera dotyczące realizacji tego musicalu. Marcin Zawada przyznaje, że pierwsza wersja filmu w reżyserii Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa jest niewątpliwie musicalowym arcydziełem. 

Jak zaznacza Marcin Zawada, jednym z najbardziej udanych obrazów jest przeróbka musicalu Stephena Sondheima "Sweeney Todd", który powstał w 1979 roku w reżyserii Tima Burtona. - Ma on swoich przeciwników i gorących wielbicieli i ja do wielbicieli należę - przyznaje. - Stephen Sondheim, autor tego musicalu zmarł 26 listopada 2021 roku i jest to wielka strata dla musicalu teatru amerykańskiego. To był z pewnością najwybitniejszy twórca, ale też reformator tego gatunku w USA - dopowiada. 

"Bulwar Zachodzącego Słońca" z Glen Close 

Glenn Close wystąpi w nowej wersji "Bulwaru Zachodzącego Słońca". Film będzie ekranizacją broadwayowskiego musicalu, w którym aktorka zagrała w 1994 (zdobywając nagrodę Tony) i ponownie w 2016 roku.

Film będzie oczywiście oparty na klasyku w reżyserii Billy'ego Wildera z 1950 roku. Opowiadał on o dawnej gwieździe kina niemego Normie Desmond, która, marząc o powrocie na ekrany, wikła się w dziwną relację z młodym scenarzystą-bankrutem. Glen Close wcieli się w postać aktorki. 

- Czekam na rozpoczęcie zdjęć do musicalowej wersji "Bulwar Zachodzącego Słońca" z Glen Close, moją ulubioną aktorką filmową i teatralną - zdradza Marcin Zawada. - Pandemia przerwała zdjęcia do tego filmu, ale oby ich nie zaniechano - komentuje. 

***


Słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia pytaliśmy io ich ulubionych filmach tego gatunku. Najciekawsze nagrodziliśmy i wyemitowaliśmy. W audycji nie zabrakło musicalowej muzyki. 


Ponadto w audycji: 

Wraz z krytykiem filmowym Marcinem Radomski omówiliśmy premiery kinowe tygodnia. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. film "Spider-Man: Bez drogi do domu" z Tomem Hollandem w reżyserii Jona Wattsa. "Im dalej w las, tym więcej drzew" - węgierski dramat w reżyserii Benedeka Fliegaufa, muzyczny dokument "Summer of Soul" oraz "Jak ocalić smoka" - film familijny. 

źródło: TylkoHity/Youtube 

- W ramach zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zaproponujemy nasz subiektywny wybór tytułów, nie zawsze o takiej tematyce, po prostu dobre kino na czas świątecznego odpoczynku, klasyczne i stosunkowo nowe, w tym "Matrix Zmartwychwstania" którego premiera będzie 22 grudnia. 

Ogłoszono Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

- Rozpoczął się oscarowy wyścig, głosowania Amerykańskiej Akademii na długie i krótkie listy oraz typowanie faworytów - ukazują się pierwsze przewidywania krytyków i dziennikarzy filmowych; ogłoszono nominacje do Złotych Globów, wcześniej do Nagród Gotham, które są wskazówką, kto może być faworytem do wyróżnień oscarowych.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 16.12.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10 

ans 

Czytaj także

"Lokatorka" - film inspirowany historią aktywistki Jolanty Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:03
Jolanta Brzeska była warszawską działaczką społeczną zaangażowaną w obronę eksmitowanych lokatorów. Jej śmierć do dziś jest zagadką - 10 lat temu kobieta została spalona w Lesie Kabackim. Jej wizerunek zaczął być wykorzystywany przez przedstawicieli ruchu lokatorskiego jako symbol walki przeciw eksmisjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny, niehollywoodzki aktor. John Malkovich: ta praca sprawia mi radość

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:38
Jest jednym z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych na świecie, a Hollywood jest tylko jednym z rozdziałów jego bogatej kariery. - Nigdy nie miałem skłonności marzycielskich. Lubię moją pracę i chciałbym ją kontynuować tak długo, jak długo będzie mnie interesować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia John Malkovich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery kinowe: "West Side Story", "Powrót do tamtych dni", "Biały potok", "1970" i "Nosorożec"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 08:15
Najgłośniejszą premierą tego tygodnia bez wątpienia jest musical "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Czy obraz dorównuje kultowemu filmowi Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa z 1961 roku, który został wyróżniony 10 Oscarami?
rozwiń zwiń