Premiery filmowe tygodnia: "C'mon C'mon", "Hazardzista" i "Gierek"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 10:20
Na ekrany kin wchodzi między innymi film "C'mon C'mon", w którym Joaquin Phoenix zagrał swoją pierwszą od czasów "Jokera" rolę. Jeśli chodzi o kino polskie - swoją premierę w weekend ma produkcja "Gierek" o I sekretarzu KC PZPR.
Plakaty do filmów: Cmon Cmon, Hazardzista i Gierek
Plakaty do filmów: "C'mon C'mon", "Hazardzista" i "Gierek"Foto: mat. promocyjne

"C'mon C'mon" - amerykański czarno-biały dramat, napisany i wyreżyserowany przez Mike'a Millsa ("Debiutanci"). Dziennikarz radiowy Johnny (w tej roli Joaquin Phoenix) przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad 9-letnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. 

- To miło, kiedy można mówić o filmie wzruszającym, mądrym, dobrze zrobionym, o rolach świetnie zagranych, a właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia. "C'mon C'mon" opowiada o bardzo złożonych relacjach rodzinnych, międzypokoleniowych, o próbach naprawienia błędów przeszłości, o dojrzewaniu. To kameralny, czarno-biały, piękny film o tym, jak ludzie usiłują sobie radzić. Jak mogą się kształtować relacje między dorosłym a dzieckiem, bo na ekranie to chłopiec jest tym, który zadaje dojrzałe pytania, trudne pytania. Mamy świetne dialogi i znakomity duet - Joaquin Phoenix-Woody Norman - powiedział prowadzący audycję "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski.


C'mon C'mon (2021) zwiastun PL, w kinach od 21 stycznia 2022 Profil: Gutek Film


"Hazardzista" - dreszczowiec produkcji chińsko-amerykańsko-brytyjskiej, napisany i wyreżyserowany przez Paula Schradera. William (Oscar Isaac) samotnie jeździ od kasyna do kasyna, nie ujawniając swojej tożsamości. Gdy spotyka Cirka (Tye Sheridan), który zna prawdę na temat jego przeszłości i chce, by William pomógł mu naprostować ich wspólne sprawy, mężczyzna zostaje zmuszony do podjęcia ryzykownej akcji.

- Znawcy gatunku mogą temu filmowi zarzucić, że rozwój fabuły jest nudny, bo dość przewidywalny, no i zakończenie słabe - ocenił Michał Montowski.

Hazardzista; zwiastun PL Profil: M2 Films


"Gierek" - biograficzny film polski w reżyserii Michała Węgrzyna. Sekrety i tajemnice Edwarda Gierka (Michał Koterski) - I sekretarza KC PZPR. Film z historią Polski w tle, którego akcja toczy się w latach 1970-1982, od momentu przejęcia przez Gierka funkcji I sekretarza KC PZPR do końca jego internowania. Na ekranie także: Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Agnieszka Więdłocha, Rafał Zawierucha i Antoni Pawlicki.

- Jest to w zamierzeniu film biograficzny, przedstawiający Edwarda Gierka w czasie jego dekady, od roku 1970, kiedy to po Władysławie Gomułce i "krwawym grudniu" objął władzę. "Historia, której nie znałeś" - mówi jedno z haseł reklamujących ten film i trzeba przyznać, że to bardzo trafne określenie. Wieloznaczne. To faktycznie historia z perspektywy pokolenia, które tych postaci i tych wydarzeń nie znało. Zapytany o wrażenia po obejrzeniu tego filmu syn Edwarda Gierka powiedział, że najbardziej mu brakowało polskiego pejzażu, pokazania, jak zmieniała się rzeczywistość w PRL. Ja ma problem z tym filmem - nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie, po co, w jakim celu powstał? Czy miała to być laurka - wskazał dziennikarz radiowej Jedynki.


GIEREK film - oficjalny zwiastun Profil: Global Studio


Czytaj także:


Posłuchaj
42:42 [ PR1]PR1 (mp3) 2022_01_20 PR1_23_09_29_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery filmowe tygodnia: "C'mon C'mon", "Hazardzista" i "Gierek" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- dyskusja z udziałem słuchaczy na temat komików filmowych w związku z 60. urodzinami amerykańsko-kanadyjskiego aktora Jima Carreya, któremu popularność przyniosły filmy: "Ace Ventura: Psi detektyw", "Maska", "Głupi i głupszy" czy "Truman Show", i 130. rocznicą urodzin Amerykanina Olivera Hardy'ego znanego głównie z występów ze Stanem Laurelem w serii filmów, początkowo niemych, "Flip i Flap".

Gość: historyk kina dr Andrzej Kołodyński.

Notatnik Kinomana:

- zmarła aktorka Antonina Girycz-Dzienisiewicz (20 lutego 1939 - 19 stycznia 2022) - występowała w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Współczesnym w Warszawie. Widzowie mogą ją kojarzyć także z seriali, takich jak "Czterdziestolatek" czy "M jak miłość". Była również aktorką radiową i dubbingową.

- setne urodziny Jerzego Kawalerowicza (19 stycznia 1922 - 27 grudnia 2007) - jednego z najważniejszych reżyserów filmowych, współtwórcy nurtu zwanego Polską Szkołą Filmową. Sławę zdobył jako reżyser filmów: "Pociąg" (1959), "Matka Joanna od Aniołów" (1960) oraz "Śmierć prezydenta" (1977). Podjął się również adaptacji prozy Bolesława Prusa ("Faraon", 1966) i Henryka Sienkiewicza ("Quo vadis", 2001). Za reżyserię "Faraona" otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

- setne urodziny Telly'ego Savalasa (21 stycznia 1922 - 22 stycznia 1994) - amerykańskiego aktora filmowego pochodzenia greckiego. Występował w roli porucznika Kojaka w popularnym serialu telewizyjnym z lat 70. XX wieku. Był nominowany do nagrody Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Ptasznik z Alcatraz" (1962; reż. John Frankenheimer).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 20.01.2021 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:00
- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
rozwiń zwiń