"Oskarżony" i "Wszystko poszło dobrze" wśród kinowych premier tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 12:06
W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy wybrane premiery kinowe tygodnia, a wśród nich znalazły się filmy: "Wszystko poszło dobrze" na podstawie autobiograficznej powieści Emmanuèle Bernheim czy francuski dramat "Oskarżony" w reżyserii Yvana Attala. 
plakaty filmów
plakaty filmów Foto: mat. promocyjne

Trudne relacje rodzinne 

Film "Wszystko poszło dobrze" w reżyserii François Ozona opowiada historię 85-letniego mężczyzny (w tej roli André Dussollier) i jego dwóch córek. Mężczyzna doznaje udaru i zostaje częściowo sparaliżowany. Nie godzi się z tym, że będzie zależny od innych. Prosi swoje córki (w tych rolach Sophie Marceau i Géraldine Pailhas) o zorganizowanie eutanazji, która jest niedozwolona we Francji, a jest możliwa w Szwajcarii.

- Ten film mnie bardzo poruszył i ogólnie daje dużo do myślenia - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Radomski, krytyk filmowy. - Ojciec ma udar, trafia do szpitala. Okazuje się, że jest w stanie powolnej wegetacji, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Eutanazja we Francji jest równoznaczna ze złamaniem prawa, więc pojawiają się dylematy i rozterki córki. Są przestawione trudne relacje rodzinne - opowiada. 

źródło: Aurora films/Youtube

Kobiety godzą się pomóc ojcu, licząc jednak na to, że ten zmieni decyzję. Ale ojciec jest zdeterminowany. Reżyser nie opowiada się ani za, ani przeciw eutanazji, ale dotyka tego tematu w sposób niezwykle przyjmujący. Sophie Marceau zagrała wybitną rolę. Jako jej matka występuje Charlotte Rampling. Film jest dramatem, niepozbawionym gorzkiego humoru.


Posłuchaj
44:32 2022_01_27 23_08_22_PR1_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Winny czy ofiara? 

Kolejna premiera to francuski dramat pt. "Oskarżony". Młody mężczyzna zostaje oskarżony o gwałt. Wkrótce pojawiają się liczne wątpliwości i pytania z tym związane. Czy rzeczywiście jest winny, a może sam jest ofiarą? 

- Reżyser filmu, Yvan Attal, otwiera dyskusję dotyczącą młodego człowieka oskarżonego o gwałt i pojawia się pytanie, kto jest w tej sytuacji winnym, a kto jest oskarżonym bądź ofiarą - podkreśla krytyk filmowy. - W pierwszej części filmu poznajemy bohaterów, a w drugiej przenosimy się na salę sądową i jesteśmy trochę widzami prawniczego spektaklu. Tu najbardziej warto docenić scenariusz tego filmu - ocenia. 

Rozmówca Joanny Sławińskiej zaznacza, że w filmie pojawiają się wątki różnic kulturowych i płciowych, które niuansują opowiadania. - Włączają też nas w proces analizy całego zdarzenia - dodaje. 

źródło: Moje Filmy/Youtube 

Thriller w gwiazdorskiej obsadzie 

Na ekrany wchodzi także psychologiczny thriller w gwiazdorskiej obsadzie (Bradley Cooper i Cate Blanchett) zatytułowany "Zaułek koszmarów" w reżyserii Guillermo del Toro. 

Reżyser nosił się z zamiarem nakręcenia "Zaułka koszmarów" przez trzy dekady. Będąca podstawą scenariusza powieść Williama Lindsaya Greshama trafiła w jego ręce na początku lat 90. dzięki rekomendacji przyjaciela oraz ulubionego aktora, Rona Perlmana. 

Bohaterem filmu jest Stan Charlisle (Bradley Cooper), który po mistrzowsku manipuluje bywalcami nocnych festynów. - Wydaje się, że to postać pochodząca znikąd, która nagle znajduje się w nowej przestrzeni tego miasteczka i która próbuje ułożyć sobie życie. Okazuje się, że ma swój cel w życiu, do którego będzie dążyć - ocenia Marcin Radomski. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- 37 lat temu - 21 stycznia 1985 roku - odbyła się premiera filmu "Ręce do góry" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Nakręcony w 1967 roku film pokazujący życie w czasach stalinowskich i gomułkowskich, będący manifestem pokolenia, został zatrzymany przez cenzurę i niedopuszczony do emisji, co zmusiło Skolimowskiego do wyjazdu z kraju. Film Skolimowskiego jest jednym z wielu polskich tytułów nazywanych "półkownikami".

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ans