Reżyser, który grał u największych. Jerzy Skolimowski urodzinowo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:30
- Jeden z moich dziadków był carskim generałem. Ożenił się z polską pianistką i wyniknęło z tego związku kilkoro dzieci, między innymi moja matka. Ta domieszka rosyjskiej krwi, te szeroko rozstawione kości policzkowe prawdopodobnie powodują to, że amerykańscy casting agents widzą mnie jako Rosjanina - mówił Jerzy Skolimowski (rocznik 1938) w archiwalnym wywiadzie Joanny Sławińskiej dla radiowej Jedynki, który przypomnieliśmy w dniu jego urodzin (5.05).
Jerzy Skolimowski
Jerzy SkolimowskiFoto: Grazyna Myslinska/Forum

Występy przed kamerą

84-letni reżyser jest nie tylko czynny zawodowo, ale również odnosi sukcesy. Z jednej strony niedawno otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2022 za osiągnięcia życia, z drugiej - jego najnowszy film "IO" (ang. "EO") został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i powalczy o Złotą Palmę.

Ale Jerzy Skolimowski to człowiek wielu talentów (jest też artystą malarzem, poetą i aktorem). W dniu urodzin twórcy w "Magazynie bardzo filmowym" skupiliśmy się właśnie na jego aktorskich dokonaniach. Reżyser ma bowiem na koncie ponad dwadzieścia ról i to nie tylko w swoich filmach, ale także u światowej sławy reżyserów takich, jak David Cronenberg, Tim Burton czy Volker Schlöndorff. Zagrał także w jednym z filmów o superbohaterach z uniwersum Marvela ("The Avengers"), gdzie partnerowała mu Scarlett Johansson.

Sam Skolimowski za swój najlepszy występ aktorski uważa "Białe noce" (1985) w reżyserii Taylora Hackforda. - To właśnie po tym filmie pojawił się ten łańcuszek propozycji ról Rosjan - przyznał.

Polskie Cannes. Nie tylko Skolimowski

W audycji mówiliśmy również o polskiej obecności na tegorocznym festiwalu w Cannes (17-28 maja). To nie tylko walczący o główną nagrodę film Skolimowskiego "IO", ale też "Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, który zaistnieje w konkursowej sekcji Un Certain Regard, a w innym konkursie będzie polska etiuda studencka. Polki, aktorka Joanna Kulig, reżyserka Agnieszka Holland i dziennikarka Mariola Wiktor, są w składach jurorskich, w sekcjach poza konkursem głównym.

Posłuchaj
35:23 magazyn bardzo filmowy 5.mp3 Urodziny Jerzego Skolimowskiego, rozmowa z Anną Kazejak i zaproszenie na Przegląd Nowego Kina Włoskiego (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka) 

W związku z premierą polskiego dramatu psychologicznego "F_cking Bornholm" wysłuchaliśmy także rozmowy z reżyserką filmu Anną Kazejak. Inne omówione przez nas w magazynie kinowe nowości to najnowsza produkcja Marvel Studios - "Doktor Strange w multiwersum obłędu" oraz "Trzy piętra" włoskiego reżysera Nanniego Morrettiego.

Zobacz zwiastun filmu "F_cking Bornholm":

[Żródło: YouTube NEXTFILMPL]

Ten ostatni film będzie można obejrzeć również podczas 11. Cinema Italia Oggi - Przeglądu Nowego Kina Włoskiego. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 6-10 maja w kilku miastach Polski, a zapraszała na nie Anna Osmólska-Mętrak, między innymi polecając film z gwiazdą włoskiego kina, Polką Kasią Smutniak.

Zobacz zwiastun filmu "Doktor Strange w multiwersum obłędu":

[Żródło: YouTube MarvelPolska]

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Goście: Anna Kazejak (reżyserka filmu "F_cking Bornholm), Anna Osmólska-Mętrak (tłumaczka włoskiej literatury i znawczyni kina włoskiego)

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 23.07

pg

Czytaj także

"Ukraina - narodziny narodu" Jerzego Hoffmana. "Ten film nie zaistniał tak, jak powinien"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 11:00
Twórca filmowych adaptacji Trylogii Henryka Sienkiewicza, Jerzy Hoffman, w 2007 roku wyreżyserował monumentalne dzieło dokumentalne  - Ten film nie zaistniał w powszechnym odbiorze tak, jak powinien - powiedziała Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej. Reżyser często wspominał w wywiadach, że tematyka powiązań dziejów Polski i Ukrainy jest mu bliska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doppelgänger. Sobowtór". Jan Holoubek: to film o agentach, którzy kradli cudzą tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 08:10
Ruszają zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Jana Holoubka ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", "Rojst"). Premiera "Doppelgänger. Sobowtór" zapowiadana jest na 2023 rok. 
rozwiń zwiń