João de Sousa: moim fado, czyli przeznaczeniem, jest Polska

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 09:00
- Trzeba tworzyć i pisać o rzeczach, które się zna, a fado mówi bardzo dużo o tęsknocie za swoim krajem. Fado znaczy dla mnie przede wszystkim przeznaczenie, nie gatunek muzyczny, a moim przeznaczeniem jest Polska - mówi portugalski muzyk.
Audio
  • João de Sousa: moim fado, czyli przeznaczeniem, jest Polska (Leniwa Niedziela/Jedynka)
Joo de Sousa wykonuje zarówno klasyki fado jak i własne piosenki, czasem bardziej przemawiające do współczesnej publiczności
João de Sousa wykonuje zarówno klasyki fado jak i własne piosenki, czasem bardziej przemawiające do współczesnej publiczności Foto: mat. prasowe/fragment okładki płyty Joao de Sousa & Fado Polaco

João de Sousa od 10 lat mieszka i tworzy w Polsce, współpracując zespołem Fado Polaco. - Fado, jako słowo i jako gatunek muzyczny jest bardzo popularne na całym świecie. Ludzie się z nim łatwo identyfikują, bo każdy za czymś tęskni. Nie musi to być jednak smutna tęsknota - mówi muzyk. João de Sousa podkreśla, że bardzo dużo czerpie także z polskiej kultury. - Polska muzyka charakteryzuje się przede wszystkim nieprzewidywalnością, napięciem, kontrastowością. Wydaje mi się, że przeniosłem to do swoich utworów - ocenia gość Jedynki.

Jak to się stało, że João de Sousa śpiewa po polsku "Miłość ci wszystko wybaczy" do tekstu Juliana Tuwima z muzyką Henryka Warsa? - Ważne jest, żeby pokazać siebie. Wybrać bardzo znany utwór i przedstawić po swojemu. Chcę się bawić i zaskakiwać - tłumaczy. - Jak gram ten utwór na koncertach, to nawet nie muszę śpiewać, bo wszyscy, bez względu na wiek, znają go na pamięć. To jest w zasadzie takie polskie fado. Tradycyjne pieśni miejskie, które do dzisiaj trwają - dodaje João de Sousa.

Wkrótce premiera drugiej płyty artysty. Skąd czerpał inspirację do nowych piosenek? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z João de Sousa.

***

Tytuł audycji: Leniwa Niedziela

Prowadził: Iza Żukowska

Gość: João de Sousa (portugalski muzyk)

Data emisji: 15.03.2015

Godz. emisji: 10.30

kh/asz

Czytaj także

Fado jest jak blues, to sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:30
- Fado po portugalsku znaczy przeznaczenie, los. Nie wszystko możemy w życiu wybrać. Każdy z nas ma swój smutek, a muzyka fado nas od niego uwalnia - powiedział João de Sousa, Portugalczyk mieszkający we Wrocławiu.
rozwiń zwiń