Ska i reggae. Przed Bobem Marleyem były Alibabki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 12:46
- Tak naprawdę muzyki reggae jeszcze wtedy nie było. Bob Marley miał zaledwie 20 lat. Nie było nawet stylu reggae lecz ska. Dopiero później ska zwolniło i narodziło się reggae - tłumaczył w Jedynce Kuba Kaczmarek z zespołu The Bartenders.
Audio
  • Polska scena reggae w hołdzie Alibabkom (Leniwa niedziela/Jedynka)
Płyta Alibabek W rytmach Jamaica Ska była hitem. Dziś jest bardzo ceniona przez polskie środowisko reggae
Płyta Alibabek "W rytmach Jamaica Ska" była hitem. Dziś jest bardzo ceniona przez polskie środowisko reggaeFoto: TVP/PAP/Zygmunt Januszewski

Jamajska muzyka pojawiła się w Polsce w 1965 roku. Zawdzięczamy to grupie Alibabki, która zadebiutowała płytą "W rytmach Jamaica Ska".  - Ten styl dopiero zaczynał rodzić się w Londynie, co było naturalne ze względu na karaibskich emigrantów. Niesamowite jest to, że ska nagle pojawiło się też za żelazną kurtyną - dodał Kaczmarek.

Wśród Alibabek była wtedy Wanda Narkiewicz-Jodko. Jak tłumaczyła, dziewczyny nie do końca zdawały sobie sprawę, w czym biorą udział. - Nie miałyśmy muzycznej świadomości, że to ma taką wartość. 50 lat temu nie było dostępu do płyt, nie wiedziałyśmy co się dzieje na Zachodzie - przyznała.

Muzyka Alibabek do dziś inspiruje polskich artystów. - Trzy lata temu zadzwonili do nas przemili ludzie ze środowiska reggae, którzy poinformowali nas, że chcieliby uhonorować nasze piosenki sprzed 50 lat na płycie - tłumaczyła z kolei Ewa Belina Brzozowska, która do Alibabek dołączyła w 1967 roku. Narodził się też projekt "Tribute To Alibabki". Na czym polega? Kto weźmie w nim udział? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Wanda Narkiewicz-Jodko (wokalistka), Ewa Belina Brzozowska (wokalistka), Kuba Kaczmarek (wokalista "The Bartenders")

Godzina emisji: 11.13

Data emisji: 8.11.2015

tj/fbi

Czytaj także

Wojciech Kilar. Kompozytor i człowiek o wielu twarzach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 10:20
We wtorek, 29 grudnia 2015 r. przypada 2. rocznica śmierci twórcy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Wilczek-Krupą, autorką książki "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach", która opowiada o Kilarze jakiego nie chcieliśmy znać.
rozwiń zwiń