Janusz "Yanina" Iwański: cytryny z ogrodu Jackowskiego miały inny smak

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 16:57
- Wybierałem się do Włoch, do domu Marka Jackowskiego. Nie zdążyłem. Moje losy ułożyły się tak, że nie udało mi się tam dotrzeć – mówił w Jedynce muzyk.
Audio
  • Janusz "Yanina" Iwański o trasie koncertowej "Oprócz błękitnego nieba – Tribute to Marek Jackowski" (Leniwa niedziela/Jedynka)
Janusz Yanina Iwański i Marek Jackowski poznali się w połowie lat 70. XX wieku. Na zdjęciu Yanina podczas koncertu Oprócz Błękitnego Nieba, nic Mu dzisiaj nie potrzeba...
Janusz "Yanina" Iwański i Marek Jackowski poznali się w połowie lat 70. XX wieku. Na zdjęciu "Yanina" podczas koncertu "Oprócz Błękitnego Nieba, nic Mu dzisiaj nie potrzeba..."Foto: PAP/Grzegorz Momot

Jackowski zmarł 18 maja 2013 roku na zawał serca w swoim domu na południu Włoch. Na kilka dni przed śmiercią ukończył pracę nad albumem, na którym znalazły się jego duety z polskimi artystami.

Janusz "Yanina" Iwański tłumaczył, że Marek Jackowski był dla niego jak brat. - Gdy przyjeżdżał do Polski przywoził mi cytryny - wspominał. Był też jednym z najwybitniejszych twórców polskiego rock and rolla. - Pojawiają się nowi artyści, ale szybko znikają. Takich twórców jak Marek Jackowski należy przypominać - podkreślił Iwański. 

15 listopada w Katowicach rozpocznie się trasa koncertowa poświęcona pamięci Marka Jackowskiego pod hasłem "Oprócz błękitnego nieba – Tribute to Marek Jackowski". Największe przeboje lidera zespołu Maanam zaśpiewają m.in.: Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski, Krzysztof Cugowski, Janusz "Yanina" Iwański i Muniek Staszczyk. Koncerty poprowadzą Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Radiowa Jedynka jest patronem medialnym trasy. O szczegółach trasy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Janusz "Yanina" Iwański (gitarzysta, kompozytor)

Godzina emisji: 10.35

Data emisji: 1.11.2015

tj/mc

Czytaj także

Ania Wyszkoni: praca nad płytą "Marek Jackowski" była piękna i radosna

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 15:19
- Marek Jackowski marzył, żeby wrócić na scenę i dać jeszcze ludziom coś od siebie. Bardzo emocjonalnie podchodził do tej płyty i starannie dobierał sobie gości. Czuję się zaszczycona, że mogłam się wśród nich znaleźć - mówiła w Jedynce Ania Wyszkoni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milo Kurtis: całe życie kibicowałem Maanamowi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:00
- W 1975 roku Marek Jackowski odszedł z grupu Osjan i zadzwonił do mnie z propozycją założenia nowej kapeli. Dał nam nazwę Sensacyjna Grupa Okazjonalna, a później zmienił na Maanam, co było odwołaniem do naszych imion - wspominał Milo Kurtis w Jedynce.
rozwiń zwiń