Dzień z piosenką francuską. "Piękny gest, ważna akcja"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:41
- Studiowałam we Francji, mieszkałam tam przez jakiś czas, wciąż mam wielu francuskich przyjaciół, także tu, w Polsce. Wszyscy bardzo doceniają każdy gest solidarności ze strony Polaków - mówi dziennikarka Dorota Piotrowska.
Audio
  • Dorota Piotrowska i Stephane Włodarczyk o dniu piosenki francuskiej na antenie Jedynki (Leniwa niedziela/Jedynka)
- Piosenka francuska kojarzy się nam przede wszystkim z takimi tuzami jak Edith Piaf czy Charles Aznavour, a tak naprawdę jest to obecnie piosenka frankofońska - mówi Dorota Piotrowska
- Piosenka francuska kojarzy się nam przede wszystkim z takimi tuzami jak Edith Piaf czy Charles Aznavour, a tak naprawdę jest to obecnie piosenka frankofońska - mówi Dorota PiotrowskaFoto: Moyan Brenn/flickr/CC

W związku z piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu przez całą niedzielę na antenie radiowej Jedynki prezentowane były piosenki francuskie. To kolejny gest solidarności, jaki płynie z Polski do Francji. - Wszyscy Francuzi są pod wielkim wrażeniem tego morza zniczy i kwiatów pod ambasadą Francji w Warszawie, tych rozświetlonych barwami Francji Pałacu Kultury i Nauki oraz Stadionu Narodowego z wielkim napisem "Paris". To są piękne dowody solidarności. Oni są tym niesamowicie wzruszeni – mówią mi o tym, esemesują, dziękują - podkreśla Dorota Piotrowska.

Czytaj także
paryż wieża eiffla 1200.jpg
Niedziela z piosenką francuską w Jedynce

Z Paryża pochodzi Stephane Włodarczyk, który w każdy czwartek prezentuje w "Muzycznej Jedynce" muzykę szeroko pojętego świata frankofońskiego. - Mam wielu znajomych, którzy mieszkają w dzielnicy, gdzie doszło do zamachów. Niektórzy dzwonili nawet do mnie dosyć późno wieczorem i raportowali, jak się czują. Byli wstrząśnięci, nad ich mieszkaniami latały helikoptery, z ulicy słychać było serie strzałów. Panowała atmosfera grozy, wręcz wojny. A mówimy o dzielnicy, która jest sercem artystycznym Paryża, położonej bardzo blisko centrum - tłumaczy dziennikarz.

Jak przejawia się wielokulturowość Paryża i czy tragiczne wydarzenia w tym mieście będą punktem zwrotnym w historii zamachów terrorystycznych, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela

Prowadzi: Iza Żukowska

Goście: Dorota Piotrowska i Stephane Włodarczyk (dziennikarze muzyczni)

Data emisji: 15.11.2015

Godzina emisji: 10.31

pg/mg

Czytaj także

"Paryż dotknął bestialski akt". Francja zaatakowała pozycje islamistów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 23:59
Paryż powoli otrząsa się z szoku po piątkowych zamachach i wraca do życia. W atakach przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w sześciu miejscach francuskiej stolicy zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Paryżu. Francuska prasa: jesteśmy w stanie wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:23
"Smutek i gniew", "Stawimy opór", "To wojna" - to nagłówki niedzielnych wydań francuskich gazet. Na pierwszych stronach dominuje czerń. Prasa zamieszcza relacje świadków zamachów w Paryżu, szczegóły śledztwa i wskazuje na nową taktykę terrorystów.
rozwiń zwiń