Szekspir w wersji rap i nie tylko. Gdańskie święto teatru

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:00
- W naszym teatrze chcemy być otwarci na wszelkie propozycje artystyczne, których cechą musi być profesjonalizm i pewien poziom artystyczny - mówi prof. Jerzy Limon dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. W Trójmieście trwa właśnie 18. Festiwal Szekspirowski.
Audio
  • Gdańskie święto teatru (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Sztuka Diagnoza: Hamlet, Companyia Pelmnec, w reżyserii Marii Castillo z Hiszpanii
Sztuka "Diagnoza: Hamlet", Companyia Pelmànec, w reżyserii Marii Castillo z HiszpaniiFoto: Mart Vidanes/mat. prasowe

Teatr Szekspirowski w Gdańsku był budowany przez pięć lat. - Patrząc z zewnątrz nie widać teatru, a ciemną podłużną bryłę z dziwną wieżą z przyporami, nawiązującą do architektury sakralnej gotyku - opowiada teatrolog prof. Jerzy Limon, który jest inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jak dodaje, bryła jest porównywana również do sarkofagu.
Dyrektor przyznaje, że oglądany z zewnątrz budynek nie przypomina teatru, a dzieło sztuki architektonicznej, które można porównać do szkatuły na precjoza. - Tym skarbem włożonym do środka szkatuły jest nasz drewniany i delikatny teatr. Sama szkatuła nawiązuje do architektury sakralnej, ale nie zapominajmy, że ona tworzy dominantę architektoniczną dawnego, średniowiecznego Gdańska - wyjaśnia założenie teatrolog.
Ważnym elementem jest również mur, otaczający budynek, który nawiązuje do murów obronnych miasta. - Z jednej strony mamy XIV wiek, bo tak datowane są te zabudowania, a z drugiej strony XXI. Nasz mur symbolicznie chroni to, co najcenniejsze, czyli sztukę - mówi prof. Lemon.
Konstrukcja szkatuły ma otwierany dach, dzięki czemu można oglądać przedstawienia również w świetle dnia. - Nawiązuje to do przedstawień średniowiecznych oraz renesansowych - tłumaczy profesor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Rozpoczął się 18. Festiwal Szekspirowski, który potrwa do 5 października. Spektakle i wydarzenia odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przy ul. Bogusławskiego 1, w Teatrze Wybrzeże, gdzie spektakle są prezentowane na scenie Głównej, w Malarni, a także na Scenie Kameralnej w Sopocie.

W programie najbliższych dni m.in. pierwsze z wydarzeń teatralno-muzycznych festiwalu: hip-hopowy "Othello: The Remix" w wykonaniu grupy raperów Q Brothers z Chicago (w GTS), a także hiszpański spektakl "Diagnoza: Hamlet" (Sopot, Scena Kameralna) oraz rosyjski "Szekspir Laboratorium" (scena Malarnia).

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

W programie m.in. relacja z Gali Mistrza Mowy Polskiej w Gdyni. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Redakcja Językowa Polskiego Radia mistrzem >>>
"Rozdroża kultury" prowadziła Magda Mikołajczuk
(sm,ag)

Czytaj także

"Klucz francuski". Joanna Nojszewska musiała napisać tę książkę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 18:19
- Trochę nie miałam wyjścia. Mama była nauczycielką języka francuskiego, jeździła na kursy do Francji. Przywoziła różne książki, broszury i czasopisma. Fascynowało mnie, że były kolorowe, miały piękną stylistykę, przedstawiały wielki świat. Od tego zaczęła się moja miłość do Francji - mówiła w Jedynce autorka książki "Klucz francuski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka debatowania - polska specjalność?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 15:50
Polacy, jak się okazuje, są mistrzami w debatowaniu. - Od kilkudziesięciu lat co roku rozgrywają się mistrzostwa świata w debatowaniu i od kilku lat Polacy zajmują coraz wyższe miejsca - opowiada Anna Dobrowolska, główny organizator Mistrzostw Europy Debat Warszawa 2016.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia tajemniczej Charlotte Brontë, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 05:39
Po śmierci Charlotte Brontë na świecie zapanowała mania na jej literaturę i osobę. W związku z tym, że mało wiedziano o jej życiu, ukazały się różne teorie na jej temat. By nie niszczyć reputacji pisarki, ojciec autorki poprosił jej przyjaciółkę o napisanie biografii Charlotty. - Książka "Życie Charlotte Brontë" stała się wówczas bestsellerem - opowiada Eryk Ostrowski, znawca literatury sióstr Brontë.
rozwiń zwiń