Izabella Cywińska: jestem z kamienia, dosłownie i w przenośni

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
- Zawsze byłam szefem, w klasie, w drużynie koszykowej - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska. Pretekstem do rozmowy o życiu reżyserki była książka "Dziewczyna z Kamienia".
Audio
  • Izabella Cywińska o swojej autobiografii "Dziewczyna z Kamienia" (Rozdroża kultury/Jedynka)
Izabella Cywińska, reżyser teatralna i filmowa, krytyk filmowy, w latach 1989-1990 minister kultury i sztuki, w latach 20082011 dyrektor artystyczna Teatru Ateneum w Warszawie
Izabella Cywińska, reżyser teatralna i filmowa, krytyk filmowy, w latach 1989-1990 minister kultury i sztuki, w latach 2008–2011 dyrektor artystyczna Teatru Ateneum w WarszawieFoto: PAP/Archiwum/Leszek Szymański

fot.
fot. mat. promocyjny

Tłumacząc pomysł na tytuł autobiografii Izabella Cywińska przyznała, że "Dziewczyna z Kamienia", to nie tylko wskazanie miejsca pochodzenia - Chodzi też o dziewczynę z bardzo twardego kruszcu - zaznaczyła reżyserka.

A twarda musiała być np., gdy jako dziecko w czasie wojny tułała się z rodziną po Polsce. Nie ugięta była też w realizacji swoich pasji. - Sport był dla mnie niezwykle ważny, potrafi ukształtować charakter, bo zmusza do odpowiedzialności za zbiorowość - tłumaczyła Izabella Cywińska.

Dzięki temu, jak podkreślała autorka książki "Dziewczyna z Kamienia", łatwiej podejmowała ona wyzwania w życiu zawodowym. - W teatrze bierze się odpowiedzialność za aktorów, za sprawę, by teatr mówił o ważnych wartościach - mówiła w Jedynce.

Izabella Cywińska opowiedziała też, jak znalazła się w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

***
Tytuł audycji: Rozdroża kultury
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Izabella Cywińska (reżyser teatralna i filmowa, dyrektor teatrów, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego)
Data emisji: 14.04.2015
Godzina emisji: 20.18

pkur/pg

Czytaj także

Stuhr o "Rewizorze": postacie z komedii Gogola przeniosłem do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 08:00
- Każdego dnia obserwuję bezkrytyczne podejście do tych, od których zależy nasz żywot, np. prezes jakiejś partii opowiada marny dowcip, a my się z niego śmiejemy - mówi aktor i reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bodo Kox debiutuje w teatrze. "Moje drugie imię to kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:32
- Zawsze istnieje jakiś gorset. W instytucji takiej jak np. telewizja nie mogę robić tego, co mi się podoba. Moje pomysły są w większości nieemisyjne - mówił w Jedynce reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tato", czyli opowieść o potrzebie wybaczania rodzicom

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 18:23
- Jest nam ono potrzebne, by samemu stać się rodzicem. Trzeba pewne rzeczy poukładać w głowie, uporządkować w rozmowie z ludźmi, którzy zwykle już odeszli - mówiła reżyserka Małgorzata Bogajewska.
rozwiń zwiń