Ślady ludzi. Artystyczne świadectwo życia w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:13
Polski artysta pojechał do Sao Paulo, brazylijski fotograf przyjrzał się polskim miastom. Wraz z nimi przedzieramy się przez miejskie dżungle i zastanawiamy się, co dalej?
Audio
  • Natalia Żak i Michał Montowski oprowadzają po wystawie "Ślady ludzi" (Rozdroża kultury/Jedynka)
Sławomir Rumiak, kadr z filmu Macunaima wraca do So Paulo, 20142015
Sławomir Rumiak, kadr z filmu "Macunaima wraca do São Paulo", 2014–2015 Foto: mat. prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury

Wystawa "Ślady ludzi", którą do 7 czerwca oglądać można w Krakowie, to rodzaj dialogu pomiędzy brazylijskim fotografem Cristiano Mascaro a Sławomirem Rumiakiem, polskim artystą multimedialnym. - To też rodzaj dialogu między Polską i Brazylią - dodaje kuratorka wystawy Natalia Żak.

Przez ciemność i szum wiatru, które towarzyszą nam na początku wystawy, przedostajemy się na blokowisko Sao Paulo i doświadczamy szarości betonu. W jakich postindustrialnych przestrzeniach Warszawy, Łodzi i Krakowa brazylijski fotograf znalazł piękno? Jak procesy techniczne zmieniają percepcję świata oraz rozumienie roli człowieka jako istoty, która wyszła z natury i stworzyła kulturę?
***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury
Prowadzenie: Michał Montowski
Gość: Natalia Żak (kuratorka, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie)
Data emisji: 11.05.2015
Godzina emisji: 20.15

asz/tj

Czytaj także

"Dziennik z podróży" z mistrzem Tadeuszem Rolke - śmiech zamiast patosu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 08:31
- Robię filmy po to, żeby wniknąć w ludzką duszę. Każdy z nich, dokument czy fabuła, jest bajką. "Dziennik z podróży" spełnił moje marzenia z dzieciństwa - powiedział reżyser Piotr Stasik w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od ruiny do turystycznej perełki. Cuda rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 11:30
- Największa rewitalizacja w Polsce, a może i Europie to łódzka Manufaktura. Najpotężniejszą fabrykę włókienniczą kontynentu, założoną w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, zamieniono w centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe - opowiada w Jedynce Marek Tobiasz z Polskiej Izby Turystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowa rewolucja - historia meblościanki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 15:30
W niektórych domach stoją od 40 lat. Służyły jako biurka, regały, stoły jadalne, biblioteki. W swoich książkach pisała o nich Małgorzata Musierowicz.
rozwiń zwiń