Opowieść o niezwykłym rodzie Estreicherów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:49
Będąc na rozdrożach kultury wybrali świadomie polską drogę i opuścili dla niej wszelkie inne tropy. Zostali Polakami, z wyboru i z miłości do naszej kultury. Wybór ten nie był wcale łatwy, a jego konsekwencje nie okazały się miłe i bezpieczne. Historia wystawiła za polskość rachunek.
Audio
  • Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniew Kazimierz Witek o rodzie Estreicherów (Rozdroża kultury/Jedynka)
Fragment okładki książki Krystyny Grzybowskiej Estreicherowie. Kronika rodzinna
Fragment okładki książki Krystyny Grzybowskiej "Estreicherowie. Kronika rodzinna"Foto: Wydawnictwo Literackie

Estreicherowie to znana rodzina naukowców związanych z Krakowem. Rodzinnym ich dziełem była "Bibliografia Polska", zapoczątkowana przez Karola Estreichera (starszego), kontynuowana przez jego syna Stanisława i zakończona (po niemal 80 latach) przez wnuka - Karola (młodszego). Przedstawicielka ostatniego pokolenia, Krystyna Grzybowska, pozostawiła po sobie nieukończoną "Kronikę rodzinną", przedstawiającą losy rodu.

Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji w Krakowie zlokalizowane jest w willi prof. Karola Estreichera jr. (to tzw. Nowa Estreicherówka). Willa jest wpisana do rejestru zabytków. W testamencie została przekazana Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, które w latach 2005-2009 przeprowadziło jej generalny remont.

O obiekcie i losach rodu opowiada w radiowej Jedynce prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniew Kazimierz Witek.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Zbigniew Kazimierz Witek (prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie)

Data emisji: 01.06.2015

Godzina emisji: 20.19

kk/mp

Czytaj także

Izabella Cywińska: jestem z kamienia, dosłownie i w przenośni

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
- Zawsze byłam szefem, w klasie, w drużynie koszykowej - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska. Pretekstem do rozmowy o życiu reżyserki była książka "Dziewczyna z Kamienia".
rozwiń zwiń