Andrzej Mularczyk: wojna odebrała mi dzieciństwo i ufność

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 02:45
- Twierdzę, że historia to jest to, co inni zrobili z nami i co inni zrobili nam - uważa Andrzej Mularczyk, pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży i twórca słuchowisk radiowych.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Mularczykiem (Rozdroża kultury/Jedynka)
Rozmowę z wyjątkowym gościem przygotowały Anna Stempniak i Magda Mikołajczuk. - Każdy pisarz jest tak próżny, że poniżej dwóch osób niczego nie opowiada, więc im więcej tym lepiej - śmieje się Andrzej Mularczyk
Rozmowę z wyjątkowym gościem przygotowały Anna Stempniak i Magda Mikołajczuk. - Każdy pisarz jest tak próżny, że poniżej dwóch osób niczego nie opowiada, więc im więcej tym lepiej - śmieje się Andrzej MularczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Andrzej Mularczyk zadebiutował w wieku 13 lat, w czasie trwania okupacji. - Potem odkryłem, że wojna tak się po mnie przejechała, że wycofałem się w siebie i przestraszony tym światem utkwiłem we własne wyobraźni i zrozumiałem, że muszę w jakiś sposób wyjść naprzeciw światu i pierwszy krok to była piłka nożna (...) - mówi gość Jedynki. Jak dodaje, zrozumiał również, że jak nie otworzy drzwi do świata, to zostanie w swojej osobności i zamknięciu.

Obchodzący niedawno 85. urodziny pisarz przyznaje, że w książkach, które są dla niego ważne jest echo tego, co zrobiła z nim wojna. - Odebrała mi dzieciństwo, ufność i przekonanie, że człowiek jest jedynym stworzeniem na świecie, które wie, co to jest zło - opowiada Andrzej Mularczyk.

Dlaczego pisarz uważa, że dziś nadal "tańczymy na wulkanie" i czemu po wojnie szukał osób, które nie otrząsnęły się z traumy wojennej? Z jakich powodów bycie reporterem to przekleństwo, a życie pisarza to łza? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak , Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Mularczyk (pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych)

Data emisji: 15.06.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

Czytaj także

Umberto Eco o wadach dziennikarstwa i książkach Dana Browna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:32
Wizyta w Polsce to dla Umberto Eco ważne wydarzenie. Już w wieku 12 lat przeczytał "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i do dziś szczególnie ceni Stanisława Jerzego Leca. Sam podkreśla, że czuje się częścią polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre Lemaitre: nawet jeśli moje powieści są złe, to będę krócej cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:00
- Zostałem pisarzem, bo nigdy nie przestałem opowiadać sobie w głowie pewnych historii - mówi francuski pisarz Pierre Lemaitre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danny Wattin: moja rodzina była inna. Chciałem wiedzieć dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:43
- Przez 20 lat miałem takie myśli, by opowiedzieć historię mojej rodziny. Dziadkowie byli niemieckimi Żydami, którzy uciekli przed Holokaustem z Niemiec do Szwecji, ale nikt nie chciał o tym rozmawiać - mówi szwedzki pisarz.
rozwiń zwiń