X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Szuber - poeta towarzyski zwycięzcą Orfeuszy 2015

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 22:27
- Polska literacka zna nazwisko Janusza Szubera i uważa go za wybitnego poetę. Jest on doceniony, ale nie nagłośniony - mówi o zwycięzcy nagrody głównej Orfeusze 2015 członek jury, Antoni Libera.
Audio
  • Rozmowa na temat nagrody Orfeusze 2015 (Rozdroża kultury/ Jedynka)
- Janusz Szuber wymyślił własny rytm wierszy, pewnego rodzaju słownictwo, jego twórczość jest bardzo trudna do odtworzenia i opowiedzenia - uzasadnia przyznanie nagrody głównej jeden z jurorów, Tomasz Burek
- Janusz Szuber wymyślił własny rytm wierszy, pewnego rodzaju słownictwo, jego twórczość jest bardzo trudna do odtworzenia i opowiedzenia - uzasadnia przyznanie nagrody głównej jeden z jurorów, Tomasz BurekFoto: Brianna Sage/Flickr

Orfeusz 2015 to konkurs o Nagrodę Poetycką Roku, który został rozstrzygnięty w miniony weekend w leśniczówce Pranie w Muzeum K. I. Gałczyńskiego. Nagrodę główną otrzymał Janusz Szuber za tom wierszy "Tym razem wyraźnie". W istocie w tym roku przyznano trzy Orfeusze - Nagrodę Główną, Orfeusza Mazurskiego i Orfeusza Honorowego, przyznanego pośmiertnie Feliksowi Netzowi za tomik "Krzyk sowy".

- Prof. Jacek Łukasiewicz napisał w jednym ze szkiców o poezji Janusza Szubera, że jest on poetą towarzyskim, przy czym ta towarzyskość jest pewnego rodzaju kategorią teoretyczno-literacką, którą można przyłożyć jako instrument badawczy do wierszy Janusza i coś w tym na pewno jest. Każdy, kto go zna osobiście wie, że przymiotnik "towarzyski" jest bardzo ważny - mówi Małgorzata Sienkiewicz, pomagająca Januszowi Szuberowi spisywać jego wiersze.

W audycji rozmawialiśmy również o problematyce twórczości głównego laureata nagrody oraz powodach, dla których nie był dotychczas nominowany do innych wyróżnień, m.in. Nike. Rozmówcy Michała Montowskiego wyjaśnili również, co łączyło myśl Janusza Szuberta ze Zbigniewem Herbertem.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Sienkiewicz (osoba, pomagająca Januszowi Szuberowi spisywać jego wiersze), Antoni Libera (pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, juror nagrody Orfeusze 2015), Beata Netz (żona poety Feliksa Netza, nagrodzone pośmiertnie za tom "Krzyk sowy"), Tomasz Burek (juror konkursu Orfeusze 2015)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 20.17

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Osiecka - kobieta kameleon

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:11
Początkująca snajperka w dziedzinie zarządzania sercem, prekursorka polskich singielek i najbardziej kochająca fatalna matka na świecie. O tym, jaka była Agnieszka Osiecka, opowiada książka Uli Ryciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki powrót do włoskiej literatury z Leopoldem Staffem

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 23:43
- Leopold Staff był nie tylko cudownym poetą, ale również znakomitym tłumaczem m.in. z języka włoskiego. Za jego najbardziej brawurowe włoskie dokonania uważam "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu" oraz Benvenuta Celliniego żywot własny spisany przez niego - mówi Jarosław Mikołajewski.
rozwiń zwiń