"Performer" Oskar Dawicki - sztuka bez kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 03:37
- W twórcach filmu "Performer" widzę sojuszników na froncie walki ze zgrzebnością i przaśnością polskiego kina, które wbrew temu, że od czasu do czasu odnosi wielkie sukcesy, ciągle ma w sobie kompleksy i prowincjonalność - mówi krytyk Piotr Czerkawski.
Audio
  • "Performer" i inne atrakcje 15. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Performer to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka dla siebie miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, znany między innymi z performensu Baloniarz, w trakcie którego powiesił się  na sznurze pod sufitem galerii
"Performer" to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka dla siebie miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, znany między innymi z performensu "Baloniarz", w trakcie którego powiesił się na sznurze pod sufitem galeriiFoto: materiały prasowe MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Kino prezentowane na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty - jak podkreśla jego szef Roman Gutek - pokazuje filmy, które nas rozwijają i odsłaniają nowe ścieżki w sztuce filmowej. W tym roku podczas 15. edycji wydarzenia można zobaczyć 340 obrazów.

Jednym z nich jest "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, który stanowi próbę połączenia eksperymentu artystycznego z filmem fabularnym. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, który żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własne życie lub zdrowie. - Film "Performer" jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki istnieje i myślę, że wciąż jeszcze tego nie wiemy. Nawet teraz - mówi tajemniczo Łukasz Ronduda.

W programie rozmawialiśmy o tym, co było inspiracją do powstania filmu, co sprawia, że "Performer" jest kinem przełomowym i dlaczego Oskar Dawicki jest artystą wyjątkowym. Goście Joanny Sławińskiej mówili również o festiwalowych filmach, które najbardziej polecają.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Łukasz Ronduda (współreżyser filmu pt. "Performer", który bierze udział w  konkursie filmów o sztuce na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty), Piotr Czerkawski (krytyk), Joanna Łapińska (dyrektor artystyczna festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Czytaj także

Film "Koniec świat". Zderzenie człowieka z punktem granicznym

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 20:26
- Tym punktem była data 21.12.2012 roku. Wywołała lęk, choć w założeniu Majów miała oznaczać koniec kalendarza. Miał to być koniec epoki i rozpoczęcie nowej - mówiła w Jedynce reżyserka Monika Pawluczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Czyżewska - wielka piękność o życiu jak Marilyn Monroe

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 00:20
- Jak mówią Amerykanie charakter to przeznaczenie, a Elżbieta Czyżewska miała osobowość magnetyczną, magiczną, aż brak słów, by ją opisać. I takie było jej życie, również nietuzinkowe - mówi Maria Konwicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym filmie Holland mówiła 30 lat temu. Brakowało miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 20:44
W 1986 roku nominowana do Oscara za "Gorzkie żniwa" Agnieszka Holland spotkała przy obiedzie reżysera Paula Mazursky'ego. Wspomniała mu o aktorce idealnej do roli w filmie, który planował nakręcić.
rozwiń zwiń