Skandale, gafy i prowokacje odpowiedzią na zmianę świata

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 00:37
- Bez zasad nie ma skandalisty i buntownika. Wydawać by się mogło, że nastąpiły pewne zmiany, ale potrzeba hierarchii w strukturze społecznej pozostała - opowiada dr Agnieszka Bąbel, historyk literatury.
Audio
  • Rozmowa na temat skandali, gaf i prowokacji XIX wieku (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja Lalki Bolesława Prusa
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja "Lalki" Bolesława PrusaFoto: Radek Pietruszka/PAP

XIX wiek przyniósł szereg zmian w normach obyczajowych, co związane było ze wzrastającym poczuciem niepewności. Wpływały na to: początek ery nowoczesnej, ogromne migracje ludności oraz powstanie wielkich miast. - Świat zaczął się kruszyć. Zmieniła się struktura społeczna i układy rodzinne - mówi historyk literatury.

Wiek ten był również czasem masowej produkcji poradników dobrego zachowania w związku z przewrotem dotychczasowego świata i jego struktury. - Opisywano w nich jak autorzy chcieli, by się zachowywano, a nie jak ludzie zachowywali się naprawdę. Poradniki te są zawsze krok w tył za rzeczywistością, bo podają wzorce, odchodzące w przeszłość i promują zachowania bardziej konserwatywne, a nie nowoczesne - opowiada dr Bąbel.

W programie rozmawialiśmy o stroju jako aspiracji do przejścia z niższej klasy społecznej do wyższej, dylematach Wokulskiego, czy włożyć surdut, czy frak oraz nieszczęściu, jakim może być... mąż.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Agnieszka Bąbel (historyk literatury)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak KULTURA lalka

Czytaj także

Zło, szczęście i ochrona. Wieloznaczny portret smoka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 02:02
Smoki nieustannie zamieszkują naszą wyobraźnię i wcale nie zamierzają się z niej wyprowadzić, choć przez wieki robiono wiele, aby się ich pozbyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co było przed PKiN? Centrum Warszawy przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 02:11
- Najbardziej efektowna zabudowa była przy ul. Marszałkowskiej. Wielka, Zielna to też były dobre adresy, a im dalej na zachód, tym zabudowa robiła się niższa i skromniejsza - mówi historyk sztuki Magdalena Stopa.
rozwiń zwiń