X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skandale, gafy i prowokacje odpowiedzią na zmianę świata

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 00:37
- Bez zasad nie ma skandalisty i buntownika. Wydawać by się mogło, że nastąpiły pewne zmiany, ale potrzeba hierarchii w strukturze społecznej pozostała - opowiada dr Agnieszka Bąbel, historyk literatury.
Audio
  • Rozmowa na temat skandali, gaf i prowokacji XIX wieku (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja Lalki Bolesława Prusa
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja "Lalki" Bolesława PrusaFoto: Radek Pietruszka/PAP

XIX wiek przyniósł szereg zmian w normach obyczajowych, co związane było ze wzrastającym poczuciem niepewności. Wpływały na to: początek ery nowoczesnej, ogromne migracje ludności oraz powstanie wielkich miast. - Świat zaczął się kruszyć. Zmieniła się struktura społeczna i układy rodzinne - mówi historyk literatury.

Wiek ten był również czasem masowej produkcji poradników dobrego zachowania w związku z przewrotem dotychczasowego świata i jego struktury. - Opisywano w nich jak autorzy chcieli, by się zachowywano, a nie jak ludzie zachowywali się naprawdę. Poradniki te są zawsze krok w tył za rzeczywistością, bo podają wzorce, odchodzące w przeszłość i promują zachowania bardziej konserwatywne, a nie nowoczesne - opowiada dr Bąbel.

W programie rozmawialiśmy o stroju jako aspiracji do przejścia z niższej klasy społecznej do wyższej, dylematach Wokulskiego, czy włożyć surdut, czy frak oraz nieszczęściu, jakim może być... mąż.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Agnieszka Bąbel (historyk literatury)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak KULTURA lalka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zło, szczęście i ochrona. Wieloznaczny portret smoka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 02:02
Smoki nieustannie zamieszkują naszą wyobraźnię i wcale nie zamierzają się z niej wyprowadzić, choć przez wieki robiono wiele, aby się ich pozbyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co było przed PKiN? Centrum Warszawy przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 02:11
- Najbardziej efektowna zabudowa była przy ul. Marszałkowskiej. Wielka, Zielna to też były dobre adresy, a im dalej na zachód, tym zabudowa robiła się niższa i skromniejsza - mówi historyk sztuki Magdalena Stopa.
rozwiń zwiń