Teatr Polskiego Radia nagrodził debiutujących twórców

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:52
Aktorzy Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba, reżyserka Julia Mark i dramaturg Szymon Bogacz oraz kompozytor Ignacy Zalewski to laureaci nagród dla artystów debiutujących w Teatrze Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z laureatami nagród Arete 2015 (Rozdroża kultury/Jedynka)
Od lewej: Karol Dziuba i Marta Żmuda Trzebiatowska (laureaci nagród za debiut aktorski), Julia Mark (nagroda za debiut reżyserski), Szymon Bogacz (nagroda za debiut reżyserski) i Ignacy Zalewski (nagroda za debiut kompozytorski
Od lewej: Karol Dziuba i Marta Żmuda Trzebiatowska (laureaci nagród za debiut aktorski), Julia Mark (nagroda za debiut reżyserski), Szymon Bogacz (nagroda za debiut reżyserski) i Ignacy Zalewski (nagroda za debiut kompozytorskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Statuetki "Arete" za debiut aktorski otrzymali Marta Żmuda Trzebiatowska za rolę w słuchowisku "Król Lear" Wiliama Szekspira i Karol Dziuba za rolę w słuchowisku "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira. Statuetkę "Don Kichota" za debiut reżyserski otrzymała Julia Mark. W tym roku przyznana została po raz pierwszy nagroda "Amadeusz" za debiut kompozytorski dla Ignacego Zalewskiego za muzykę do słuchowiska "Boska komedia. Raj". Po raz pierwszy wręczono też statuetkę "Talanton" za debiut dramaturgiczny. Otrzymał ją Szymon Bogacz za tekst do słuchowiska "Karskiego Historia Nieprawdziwa" w reżyserii nagrodzonej Julii Mark.

Dyrektor Janusz Kukuła z nagrodami wręczonymi ze debiuty w Teatrze Polskiego Radia Dyrektor Janusz Kukuła z nagrodami wręczonymi ze debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wyjaśnia, że wręczając nagrody Polskie Radio chce pokazać, że jest instytucją otwartą i czeka na zdolnych  ludzi. - Nagradzamy młodych, żeby pokazać, że warto w nich inwestować - mówi dyrektor. Tłumaczy też, dlaczego postanowiono stworzyc nową nagrodę "Amadeusz". - Raz na pokolenie w Teatrze PR pojawia się człowiek wyjątkowy. Tak się stało w przypadku Ignacego Zalewskiego. Warto więc powiedzieć, że tacy ludzie są i w ślad za takim myśleniem warto taką osobę nagrodzić za debiut dramaturgiczny - wyjaśnia.

Czytaj także:
zmuda trzebiatowska Marta1200x660.jpg
Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba o pracy w Teatrze PR

Ignacy Zalewski porównuje pisanie muzyki do słuchowiska do robienia ilustracji do książki. Podkreśla, że najważniejsza jest współpraca z reżyserem. Mówi, jak wygląda praca nad słuchowiskiem, bo ważne dla muzyki są nawet słowa, jakie wypowiadają aktorzy. - Mam poczucie, że mam wolność tworzenia, ale z drugiej strony atmosfera do pracy jest taka, że muszę z tej wolności odpowiedzialnie korzystać - przyznaje.

Marta Żmuda-Trzebiatowska współpracę z Teatrem Polskiego Radia zaczęła na III roku szkoły aktorskiej. Dlatego informację o nagrodzie w pierwszej chwili przyjęła z niedowierzaniem, gdyż jej radiowy debiut miał miejsce już stosunkowo dawno. Aktorka bardzo lubi grać przed mikrofonem. Podkreśla, że radio to teatr wyobraźni.

Podobnie uważa Karol Dziuba. Też zwraca uwagę, że praca w radiu ma intymny charakter. - Jak ktoś nas nie widzi, to musi sobie nas wyobrazić - zauważa.

Wyróżnienia za słuchowiska nadane na antenie Pierwszego Programu zostały wręczone po raz szósty. Uroczysta gala odbyła się wieczorem w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Wieczór ubarwiły fragmenty słuchowisk na żywo: "Król Lear" Williama Szekspira w reż. Janusza Kukuły i "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 r. przez Program Pierwszy i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się, między innymi reżyserzy: Janusz Głowacki i Agnieszka Lipiec-Wróblewska oraz aktorzy: Olena Leonenko, Natalia Sikora i Anna Czartoryska.

Retransmisja gali wręczenia nagród odbędzie się 20 września o godz. 23.05 na antenie radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Marta Żmuda Trzebiatowska (aktorka), Karol Dziuba (aktor), IgnacyZalewski (Kompozytor, Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)dr Agnieszka Bąbel (historyk literatury)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 20.19

ag

Czytaj także

Adam Wojtyszko: praca w Teatrze Polskiego Radia przypomina romans

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 12:00
- Nagle wybucha, wydarza się i zostaje na zawsze w sferze emocji. Chciałoby się, aby trwał dłużej, ale nie może - mówił w radiowej Jedynce reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody im. Don Kichota za debiut w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów radiowych nagród Arete

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:46
Marta Żmuda-Trzebiatowska i Karol Dziuba dostaną tegoroczne nagrody za debiuty w radiowym teatrze na antenie Pierwszego Programu.
rozwiń zwiń