Gdynia: wypełnianie pustki strachem w "Body/ Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 05:14
- Nie wierzę w to, że są ludzie, którzy nie zastanawiają się nad tym, co się dzieje po tym, jak jakaś energia, która nami zarządzała, przestaje istnieć - komentuje film "Body/ Ciało" Janusz Gajos.
Audio
  • Podsumowanie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Reżyser i producent filmu BodyCiało Małgorzata Szumowska ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwalu. Gala wręczenia nagród 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się 19 września
Reżyser i producent filmu "Body/Ciało" Małgorzata Szumowska ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwalu. Gala wręczenia nagród 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się 19 wrześniaFoto: PAP/Adam Warżawa

Zakończył się 40. jubileuszowy Festiwal Filmowy w Gdyni, więc najwyższy czas na podsumowania. Najlepszym filmem okazało się "Body/ Ciało" Małgorzaty Szumowskiej. - Jest to na pewno obraz o próbie wypełnienia pustki, bo ci ludzie żyją w pustce, którą sobie sami wytworzyli poprzez swoje obsesje i strach człowieka przed współczesnością. Zmagają się z tym na różne sposoby - opowiada reżyserka zwycięskiego filmu.

Czytaj także:
krowy 1200x660.JPG
W Gdyni owacja dla filmu "Moje córki krowy"

Jak dodaje Małgorzata Szumowska, wszyscy bohaterowie filmu "Body/ Ciało" czują się zagubieni i szukają pomocy. Krytycy filmowi po obejrzeniu tego obrazu mieli jednoznaczne skojarzenia z Krzysztofem Kieślowskim. - To było jednocześnie zamierzone i niezamierzone. Wraz z Michałem Englertem, współscenarzystą i operatorem, celowo wybraliśmy miejsca i lokalizacje, które będą się kojarzyły z Kieślowskim z czasów "Dekalogu", natomiast przewrotnie chcieliśmy zabawić się formą "kieślowszczyzny" - zdradza kulisy powstania filmu Małgorzata Szumowska.

W programie mówiliśmy o zmarłym w czasie Festiwalu Filmowego w Gdyni reżyserze Marcinie Wronie, różnicach pomiędzy kulturą szwedzką i polską oraz oceniliśmy słuszność werdyktów festiwalowego jury.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Małgorzata Szumowska (reżyser, scenarzystka, producent filmowy), Janusz Majewski (reżyser, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca), Jerzy Skolimowski (reżyser, scenarzysta, aktor, poeta, malarz) oraz Agnieszka Grochowska, Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Marcin Zawiśliński (portal Stowarzyszenie Filmowców Polskich), Artur Zaborski (dziennikarz filmowy), Marcin Wrona (reżyser i scenarzysta, który zmarł 18 września w czasie trwania Festiwalu Filmowego w Gdyni)

Data emisji: 21.09.2015

Godzina emisji: 20.14

sm/ag

Czytaj także

Cegła jako nagroda i miara serca w filmie. Święto kina w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:38
- Nigdy nie dostałem takich braw za nieobecność jak na Festiwalu Filmowym w 1977 roku, gdzie wszyscy wiedzieli, że to nie jest przypadek, tylko gest solidarności z Andrzejem Wajdą - opowiada zdobywca nagrody za "Barwy Ochronne" Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Marcin Wrona. Posłuchaj, co mówił o "Demonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 16:49
Zapraszamy do wysłuchania ostatniej wypowiedzi reżysera dla Radiowej Jedynki. Joanna Sławińska rozmawiała z Marcinem Wroną, dzień przed jego śmiercią, podczas festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magnus von Horn: trzeba zbliżyć się do zła

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 20:54
Na zakończonym w sobotę wieczorem 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni jego fabuła "Intruz" zdobyła trzy nagrody (za najlepszy scenariusz, reżyserię i montaż).
rozwiń zwiń