Mistrzowie mowy trudnej i zwariowanej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 22:45
- Język polski jest trudny i skomplikowany, ale przez to również fajny. Można za jego pośrednictwem przekazać wiele różnych emocji, które nie sposób wyrazić w inny sposób - mówi Piotr Kossakowski, organizator konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Audio
  • Rozmowa na temat konkursu Mistrz Mowy Polskiej (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Tytuł Mistrza Mowy Polskiej zdobyli w tym roku: Janusz Kukuła, Grzegorz Miecugow, Magdalena Zawadzka
Tytuł Mistrza Mowy Polskiej zdobyli w tym roku: Janusz Kukuła, Grzegorz Miecugow, Magdalena Zawadzka Foto: materiały prasowe

Zostały już przyznane tegoroczne tytuły programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej. Laureatem został dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Nie zazdroszczę jurorom, bo wszystkie wypowiedzi były znakomite i w moim odczuciu każdy zasługiwał na tytuł, nie ujmując Januszowi Kukule, ani innym zwycięzcom - mówi Piotr Kossakowski.

Jedną z osób, które zdobyły w tym roku prestiżowy tytuł jest aktorka Magdalena Zawadzka. Choć zdobyła wiele nagród, ta ma dla niej charakter szczególny. - Mistrz Mowy Polskiej dotyczy nie tylko wycinka mojej pracy zawodowej, ale w ogóle mówienia w naszym języku, który uważam za piękny, oryginalny i trudny. To jednocześnie nie zwalnia nas z obowiązku mówienia przynajmniej poprawnie - opowiada Magdalena Zawadzka.

Goście Magdy Mikołajczuk opowiedzieli dlaczego po ogłoszeniu wyników konkursu Janusz Kukuła całował jedną z jurorek... po rękach i czy poprawianie błędów językowych innych osób to dobry pomysł.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia, zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej), Piotr Kossakowski (organizator konkursu Mistrz Mowy Polskiej), Paweł Sztompke (dziennikarz Polskiego Radia, zdobywca Wawrzynu Mowy Polskiej), Magdalena Zawadzka (aktorka, zdobywczyni tytułu Mistrza Mowy Polskiej), Grzegorz Miecugow (dziennikarz, laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Czytaj także

Słowo rządzi! Polszczyzna ma swój festiwal

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 04:00
- Polszczyzna jest zaskakująca. Wychodzimy od języka, ale potem można prowadzić poszukiwania związane z historią, antropologią, kulinariami - mówi jeden z twórców festiwalu Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego, Tomasz Brzozowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraina poetów i polszczyzny przyciąga do Szczebrzeszyna

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 02:34
- Kocham słowo Szczebrzeszyn, bo w nim zawierają się wszystkie trudności, niuanse i cudowności polszczyzny. Te cudowności to spotkania głosek, które są nie do wypowiedzenia przez żadnego człowieka na świecie, poza Polakami - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń