"Pan Tadeusz" brzmiał inaczej? Odkryto nieznany rękopis!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:00
- Dysponowałam tylko króciutką notatką z radzieckiego pisma "Trud". Przez lata uważano ją za kaczkę dziennikarską – mówi dr Teresa Rączka-Jeziorska, która w październiku dokonała niezwykłego odkrycia w lwowskiej bibliotece.
Audio
  • O niezwykłym odkryciu rękopisu Adama Mickiewicza opowiada dr Teresa Rączka-Jeziorska (Rozdroża kultury/Jedynka)
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi Inwokacja. Na zdjęciu manuskrypt Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi "Inwokacja". Na zdjęciu manuskrypt "Pana Tadeusza" w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we WrocławiuFoto: Pleple2000/Wikipedia/CC 4.0

Rękopis to 40 pierwszych wersów "Pana Tadeusza" napisanych ręką wieszcza i dokładnie przez niego opisanych. Tekst różni się jednak od tego, który wszyscy znamy ze szkoły oraz tego znanego miłośnikom literatury z pierwopisu.

Czytaj i słuchaj także >>
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Czy możemy być pewni, że jest to rękopis Mickiewicza? Co nowego o polskim wieszczu i jego pisarstwie mówi odnaleziony fragment? W jaki sposób tak niezwykły dokument trafił do lwowskiej biblioteki?

W audycji rozmawialiśmy także o wadze działalności bibliotek w XXI wieku, a Magda Mikołajczuk zapraszała do kina na film "Pani z przedszkola" w ramach akcji "Kultura dostępna w kinach".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr Teresa Rączka-Jeziorska (specjalista badawczo-techniczny w Pracowni Literatury Romantyzmu oraz Ośrodku Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 20.19

gs/pg

Czytaj także

15-lecie Instytutu Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 20:18
- Idziemy chyba troszkę szerszym frontem. Nie opowiadamy tylko o kulturze, ale o specyficznym polskim zbiorze wartości – mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać najlepszą biblioteką w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:00
Niemowlęta jako amatorzy książek? Dogoterapia w bibliotece? Kurs robótek ręcznych? Czemu nie - najlepsze placówki w kraju są otwarte na nowe pomysły, by przyciągnąć czytelników.
rozwiń zwiń