Ojca Jana Górę można kochać albo...

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:00
- Dla jednych był człowiekiem świętym, charyzmatykiem płonącym z miłości, dla innych błaznem i hochsztaplerem idącym przez życiem na skróty - mówił Jan Grzegorczyk, autor książki "Święty i błazen", wywiadu-rzeki z o. Janem Górą.
Audio
  • Jan Grzegorczyk, autor książki "Święty i Błazen" wywiadu-rzeki z o. Janem Górą opowiada o wyborach i zmaganiach dominikanina (Rozdroża kultury/Jedynka)
O. Jan Góra został pochowany na Polach Lednickich
O. Jan Góra został pochowany na Polach LednickichFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz
Czytaj i słuchaj także >>
JanGora1200.jpg
Co nam zostawił o. Jan Góra?

Ważną postacią dla dominikanina, organizatora corocznych spotkań młodych Lednica 2000, który zmarł nagle 21 grudnia tego roku, był stryj. - Ojciec Jan Góra całe swoje kapłaństwo opiera na krewnym z Paleśnicy oraz papieżu Janie Pawle II. Stryj, nazywający się również Jan Góra, był proboszczem wiejskiej parafii, kapłanem-rolnikiem. Jednak Jan Góra wstąpił do dominikanów, aby być innym kapłanem niż jego stryj, którego kochał i podziwiał - opowiada Jan Grzegorczyk. 

Jak wyglądały spotkania o. Jana Góry z papieżem Janem Pawłem II? Jak udało mu się w ciągu 48 godzin zdobyć pieniądze potrzebne na zakup ziemi, na której co roku odbywają się Spotkania Lednickie? Co polski Kościół zawdzięcza o. Janowi Górze? Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy, która odbyła się w maju 2014 roku po premierze książki "Święty i błazen".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Jan Grzegorczyk, autor książki "Święty i błazen", wywiadu rzeki z o. Janem Górą

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 20.20

gs/asz

Czytaj także

"Święci i biesy" to książka o porządku świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
 - Chcieliśmy pokazać oś, wokół której zbudowane są wszystkie nasze polskie ludowe wierzenia. Zaczęliśmy naszą przygodę od "Bestiariusza słowiańskiego", czyli od demonologii ludowej. "Święci i biesy" to kontynuacja, bo ukazuje oś konfliktu dobro kontra zło – mówi Paweł Zych, współautor książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Góra nie żyje. "Ojciec, który zastępował ojca"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 20:06
Dominikanin ojciec Jan Góra był znany przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich. Zmarł w Poznaniu w wieku 67 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryj tajemnice archaniołów!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 15:00
- Imiona archaniołów wypisane są w Nubii nie tylko nad wejściami do domów, ale także na przedmiotach… toaletowych. Archaniołowie odgrywają istotną rolę, bo walczą z mocami, które na co dzień zagrażają ludziom na pustyni – opowiada dr Magdalena Łaptaś.
rozwiń zwiń