Agnieszka Żulewska: nagroda Cybulskiego jest nie tylko dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 22:58
- Wielkość Zbyszka Cybulskiego polega na tym, że jest on absolutnie oryginalny - mówi krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. Ile Cybulskiego jest w Agnieszce Żulewskiej, tegorocznej laureatce Nagrody im. Cybulskiego?
Audio
  • Zbyszek Cybulski - aktor wciąż nieznany (Rozdroża kultury/ Jedynka)
Agnieszka Żulewska otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie Chemia, podczas gali w warszawskim Kinie Elektronik
Agnieszka Żulewska otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Chemia", podczas gali w warszawskim Kinie Elektronik Foto: PAP/Marcin Obara

Jak przyznaje aktorka, "Chemia", w której stworzyła nagrodzoną, przejmującą rolę młodej kobiety chorej na raka, zapisała się najsilniej w jej dotychczasowym doświadczeniu aktorskim. - Wydaje mi się, że to taki film, który będzie ważny przez bardzo długi czas, może jeden z najważniejszych w życiu. Odbierając nagrodę miałam poczucie, że jest to także nagroda dla Bartka Prokopowicza, dla Tomka Schuchardta. To była wspólna praca, więc i nagroda jest naszej trójki – mówiła laureatka w rozmowie z Joanną Sławińską.

Celem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego jest docenienie osób, mających cechy wspólne z legendarnym aktorem - artystą, którego jak mawiał Gustaw Holoubek "nie sposób było niczego nauczyć". - Owe cechy to silna osobowość i charyzma. Fakt, że gdy się montuje film, chce się pracować nad scenami, w których występuje właśnie ten aktor – podkreślają goście audycji.

Jak pracę z legendarnym aktorem wspominają Kazimierz Kutz i Andrzej Wajda? Z jakich powodów Cybulski nie lubił być porównywany do Jamesa Deana? I jak powstał i ewoluował mit Zbyszka Cybulskiego - aktora, od którego powinien się uczyć Leonardo DiCaprio? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Agnieszka Żulewska (laureatka prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Chemia"), Andrzej Kołodyński (juror konkursu i redaktor naczelny miesięcznika "Kino"), Jacek Cegiełka (prezes Fundacji Kino, organizatora konkursu Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 20.19

sm/gs

Czytaj także

Wojciech Smarzowski: pojednanie ma sens, jeśli nie zamiata się tematów pod dywan

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:44
- Pojednanie jest wtedy, gdy ktoś przeprosi, ktoś coś nazwie, padną odpowiednie słowa . Zamiatanie prawdy o zbrodniach jest prostą drogą do nowych zbrodni - mówił w Jedynce reżyser filmu "Wołyń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Hoffman: po 1968 został mi szczękościsk

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 17:10
- Po sukcesie "Pana Wołodyjowskiego" gen. Moczar, ten sam, który wywołał antysemicką burzę, wzniósł toast za moich rodziców, którzy wychowali "takiego Polaka". Paranoja - wspomina reżyser.
rozwiń zwiń