Nie ma to jak na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 20:10
Praga była uważana za gorszą część Warszawy. W przeciwieństwie do warszawy lewobrzeżnej, która po wojnie i Powstaniu Warszawskim stała się wręcz kamienną pustynią, na Pradze przetrwało wiele kamienic.
Audio

W czasach komunistycznych stopniowo popadały w ruinę, bo żałowano pieniędzy na ich renowację.

W tych perłach architektury na nowo zaczyna tętnić kulturalne życie. Powstają kawiarnie literackie, kluby twórcze. Praga staje się snobistycznie modna. Swą siedzibę znalazła tu Sinfonia Varsovia, jedna z najlepszych orkiestr na świecie.

O życiu kulturalnym na Pradze rozmawiają w studiu Jedynki: Monika Stachura - twórczyni księgarni i kawiarni "Legalna", Cezary Pola - publicysta i varsavianista, Jan Berger - Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Grochów, Mieczysław Janiszewski - przewodnik po Warszawie, Krzysztof Mich - fotografik. Audycje prowadzi Andrzej Matul.

Czytaj także

O Warszawie inaczej...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 12:30
Ta scenografia to aksjomat ogrodowego stylu klasycznego zaprojekotwanego w pierwszej połowie XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archipol Expo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2009 11:15
Na przełomie lat 50. i 60. oraz na początku lat 60. XX wieku kraj opuściło ponad 200 architektów szukających indywidualnych dróg zawodowego i twórczego rozwoju. Zazwyczaj byli to absolwenci Wydziałów Architektury Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Teraz ich dokonania można oglądać na wystawie zatytułowanej „Archipol Expo Warszawa 2009. Twórczość architektów polskich we Francji od lat 60 tych do dziś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podyskutujmy o architekturze

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2009 06:54
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna nowu cykl edukacyjny poświęcony architekturze, realizowany w ramach projektu "Architektura+".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Tradycja". Festiwal Folkowy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 07:39
Już po raz 13. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie, rozpoczyna się Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń