Jest albo gorzej, albo lepiej - o kondycji teatru polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 20:09
Jaka jest sytuacja teatrów repertuarowych? Czy potrzebna jest ustawa regulująca system pracy w teatrze?
Audio

Jest albo gorzej albo lepiej, ale teraz jest już bardzo źle, mówią znawcy o kondycji polskiego teatru. Przez lata opowiadaliśmy sobie, że jedną z wartości teatru jest zespół, młodzi artyści szukający własnych twórczych wartości i pamiętający o misyjności teatru. Te zasady w chwili obecnej są fikcją. Pchani życiową koniecznością aktorzy szukają okazji, żeby wystąpić jako pasta do zębów albo proszek do prania. Wybitne aktorskie standardy zastępuje monopolizacja szmiry.

Może rozwiązaniem jest zasada kontraktowania aktorów? Może wyjściem jest dofinansowywanie publiczne? Może należałoby szukać rozwiązań w systemach anglosaskich, niemieckich, francuskich i ograniczyć liczebność stałych zespołów teatralnych?

Odpowiedzi szukali goście biorący udział w dyskusji na temat sytuacji teatrów repertuarowych: dyrektor Izabela Cywińska i dyrektor Sławomira Łozińska (Teatr Ateneum), dyrektor Teatru Syrena - Wojciech Malajkat, krytycy teatralni: Jacek Sieradzki i Jacek Cieślak oraz autor raportu o stanie teatru przygotowanego przed Kongresem Kultury Polskiej - Paweł Płoski.

Czy aktorzy teatralni powinni występować w serialach i reklamach? Czy dyrektorzy teatrów powinni zabronić zatrudnionym na etatach aktorom grania poza teatrem, czyli miejscem pracy, w którym mają opłacany ZUS itp.?

Czy jedna zasada, jeden system finansowania uporządkuje teatr? Zachęcamy do wysłuchania całości audycji naszej stronie. Poniedziałkowe Rozdroża Kultury nadane zostały z kameralnej sceny 61 Teatru Ateneum, a poprowadził je Andrzej Matul.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Feliksy Warszawskie wręczone

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 08:58
Feliksy Warszawskie wręczone. Najbardziej prestiżowe nagrody teatralnych stolicy otrzymali artyści w pięciu kategoriach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 09:12
„Wszystko zawdzięczam Polsce, jeżeli chodzi o karierę i o życie” – powtarzała wielokrotnie jedna z najznakomitszych pieśniarek przedwojennej Warszawy, gwiazda scen paryskich - Wiera Gran. Mimo szczerego uczucia, jakim darzyła ojczyznę, umarła na obcej ziemi, w samotności. I tak jak przed laty, tak i dziś, jej talent dla wielu pozostaje tajemnicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie siedź w domu! Idź na przedstawienie lub koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 11:59
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest dobrą okazją do wyjścia na spektakl czy koncert. Warszawskie kościoły i teatry przygotowały wiele interesujących propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kondycja polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 18:10
Jedni twierdzą, że kondycja naszej kultury jest świetna, inni że coraz gorsza. Jaka jest naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każde studia trwają 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 20:09
Ilu profesjonalnych muzyków kończy każdego roku wyższe studia i jaki procent z nich ma potem szansę na pracę w Polsce czy za granicą?
rozwiń zwiń