Polsko-rosyjskie stosunki w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 20:09
Tematem spotkania w Teatrze Ateneum jest premiera "Judaszek" - adaptacja powieści "Państwo Gołowlewowie" Michaiła Sałtykowa-Szczedrina.
Audio

- Wielcy rosyjscy pisarze zajmowali się zawsze duszą ludzką. Sałtykow zajmował się brakiem duszy - mówią gości audycji, którymi byli: dyrektor Teatru Ateneum – Izabela Cywińska, reżyser spektaklu, dyrektor artystyczny Teatru na Wasilewskiej w Sankt Petersburgu - Andrzej Bubień, odtwórca roli Porfirego - Przemysław Bluszcz, kompozytor - Piotr Salaber, autor ruchu scenicznego - Jurij Wasilkow.

- To powieść o trzech pokolenia rodziny. Powieść o tym, jak może ich zżerać nienawiść. O chęci nie bycia, a chęci przez nich posiadania - mówi goście.

Pomysł na adaptację wynikał głównie z tego powodu, że utwór Michaiła Sałtykowa-Szczedrina jest w Polsce bliżej nieznany. Nie ma również jego tłumaczenia.

Powieść "Państwo Gołowlewowie" nazywana jest jedną z najważniejszych, a zarazem najbardziej mrocznych powieści rosyjskich. Przez literaturoznawców uważana za powieść o największym kunszcie językowym, jaka powstała w Rosji. Sałtykowa-Szczedrina, mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski.

Premier "Judaszka" w Teatrze Ateneum 24 kwietnia.

Audycję prowadził Andrzej Matul.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Feliksy Warszawskie wręczone

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 08:58
Feliksy Warszawskie wręczone. Najbardziej prestiżowe nagrody teatralnych stolicy otrzymali artyści w pięciu kategoriach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 09:12
„Wszystko zawdzięczam Polsce, jeżeli chodzi o karierę i o życie” – powtarzała wielokrotnie jedna z najznakomitszych pieśniarek przedwojennej Warszawy, gwiazda scen paryskich - Wiera Gran. Mimo szczerego uczucia, jakim darzyła ojczyznę, umarła na obcej ziemi, w samotności. I tak jak przed laty, tak i dziś, jej talent dla wielu pozostaje tajemnicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie siedź w domu! Idź na przedstawienie lub koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 11:59
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest dobrą okazją do wyjścia na spektakl czy koncert. Warszawskie kościoły i teatry przygotowały wiele interesujących propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr jest wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:34
Mówi się, że świat jest w kryzysie i teatr jest w kryzysie. Mimo tego Izabella Cywińska zdecydowała się na objęcie funkcji dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, co niektórzy nazywali samobójstwem, a Andrzej Seweryn od września oficjalnie zacznie pełnić funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, okrzykniętego sceną nad którą ciąży klątwa. Czy rzeczywiście możemy mówić o swoistej mobilizacji niezwykłych postaci w życiu teatralnym w czasach kryzysu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kondycja polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 18:10
Jedni twierdzą, że kondycja naszej kultury jest świetna, inni że coraz gorsza. Jaka jest naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każde studia trwają 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 20:09
Ilu profesjonalnych muzyków kończy każdego roku wyższe studia i jaki procent z nich ma potem szansę na pracę w Polsce czy za granicą?
rozwiń zwiń