Teatr jest wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 20:09
W czasach kryzysu następuje mobilizacja niezwykłych postaci w życiu teatralnym. Podejmują się one bardzo trudnych zadań.
Audio

Mówi się, że teatr jest w kryzysie, że świat jest w kryzysie... Nie świat jest teatrem, tylko teatr jest światem, czyli teatr jest wszystkim - jak mawiał Szekspir za Calderonem - mówił Andrzej Matul podczas dyskusji w Teatrze Ateneum w Warszawie.

W ostatnich, trudnych czasach, czasach kryzysu dzieje się coś takiego, że następuje swoista mobilizacja niezwykłych postaci w życiu teatralnym: reżyser Izabela Cywińska zostaje dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum, aktorka Joanna Szczepkowska jest prezesem ZASP-u, aktor Jan Englert zostaje dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego, a Andrzej Seweryn, uznany aktor Comedie Francaise wraca do Polski i zostaje dyrektorem Teatru Polskiego, okrzyknietego teatrem nad którym ciąży klątwa. To branie na siebie odpowiedzialności, która często jest bardzo trudna...

- Łatwo byłoby mówić, że w ten sposób coś próbujemy ratować. Pewnie, że tak, bo inaczej człowiek by nawet nie próbował startować w takim projekcie, jeśli by nie wierzył, że ma coś do zrobienia - mówi Jan Englert. - Każdy z nas pewnie nosi tornister, w którym nosi swój karabin, z którego chce bronić jakichś okopów, jakichś zasad fukcjonowania instytucji artystycznej jaką jest teatr - dodaje.

W dyskusji o teatrze wzięli udział: Izabella Cywińska - reżyser, dyrektor artystyczna Teatru Ateneum, Joanna Szczepkowska - aktorka, prezes ZASP, Kazimierz Kaczor - aktor, były prezes ZASP, Jan Englert - aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego oraz Paweł Płoski - autor Raportu o Stanie Teatru.

A prowadził Andrzej Matul

(pm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co dalej z teatrem?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 12:05
Czy aktorzy teatralni powinni występować w serialach i reklamach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie siedź w domu! Idź na przedstawienie lub koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 11:59
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest dobrą okazją do wyjścia na spektakl czy koncert. Warszawskie kościoły i teatry przygotowały wiele interesujących propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr jest wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 11:34
Mówi się, że świat jest w kryzysie i teatr jest w kryzysie. Mimo tego Izabella Cywińska zdecydowała się na objęcie funkcji dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, co niektórzy nazywali samobójstwem, a Andrzej Seweryn od września oficjalnie zacznie pełnić funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, okrzykniętego sceną nad którą ciąży klątwa. Czy rzeczywiście możemy mówić o swoistej mobilizacji niezwykłych postaci w życiu teatralnym w czasach kryzysu
rozwiń zwiń