Śpiewała go Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 11:00
Henryk Wars całe życie marzył, by komponować muzykę poważną, ale w historii zapisał się jako twórca przeboju "Miłość ci wszystko wybaczy".
Audio
Henryk Wars, kompozytor
Henryk Wars, kompozytorFoto: Wikipedia/domena publiczna

Piosenki Warsa śpiewali zarówno Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza jak i Bing Crossy i Mel Tormé. Chociaż jego twórczość kojarzymy z muzyką rozrywkową, to warto pamiętać, że komponował on także utwory muzyki poważnej.

– Całe życie marzył, by być kompozytorem muzyki symfonicznej, by stać przed orkiestrą we fraku i z batutą – mówi Ryszard Wolański, autor książki "Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie".

W audycji "Rozdroża kultury" Ryszard Wolański opowiada, że Henryk Wars mówił o sobie, że jest jazzmanem. - W jego czasach jazzem nazywano grę sekcji symfonicznej wzmocnionej przez instrumenty dęte – opowiada w Jedynce Ryszard Wolański.

Wars był muzycznym erudyta. To on wprowadził jazz do Polski.

- Miał nie tylko wielki talent i był też bardzo dobrze wykształcony. Szkoda, że nikt nie przeprowadził analizy jego muzyki filmowej, przecież stworzył muzykę do jednej trzeciej obrazów powstałych w czasach polskiego międzywojnia – dodaje Wolański.

Niestety, po wojnie nie została ona dostatecznie doceniona w Hollywood, chociaż skomponował tam ścieżkę dźwiękową do blisko sześćdziesięciu produkcji.

Pisarka Anna Mieszkowska przypomina, że w czasie II wojny światowej prowadził on orkiestrę w armii Andersa, a aranżację do "Czerwonych maków spod Monte Casino" napisał w ciągu jednej nocy. Z całego świata przychodziły do niego tantiemy za "Miłość ci wszystko wybaczy".

- Gdyby studiował na Akademii Sztuk Pięknych albo miał więcej czasu na malowanie, to także osiągnąłby sukces – uważa Krystyna Gucewicz, pisarka, poetka, publicystka.

Audycję przygotował Andrzej Matul.

(pp)

Czytaj także

100-lecie urodzin Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 22:05
Gdyby żył, miałby dziś 100 lat. Jerzy Waldorff, barwna postać przed i powojennej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Rozdrożach Kultury"...

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 20:09
Wanda Chotomska o swojej książce "Muzyka Pana Chopina" i o pewnej nowej umiejętności...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wars - polski Gershwin

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 07:00
W 24. rocznicę śmierci twórcy takich niezapomnianych szlagierów takich jak "Ach śpij kochanie", czy "Miłość ci wszystko wybaczy" przypominamy rozmowę z biografem kompozytora, Ryszardem Wolańskim.
rozwiń zwiń