X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kino akcji podlane historycznym sosem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 11:33
Film Waldemara Krzystka "80 milionów" poświęcony jest słynnemu wydarzeniu, poprzedzającemu wprowadzenie stanu wojennego - wypłaceniu z banku 80 milionów zł z konta dolnośląskiej "Solidarności".
Audio

Pieniądze te zostały zdeponowane u ówczesnego metropolity wrocławskiego arcybiskupa (dziś kardynała) Gulbinowicza. Posłużyły później do pomocy internowanym i ich rodzinom w czasie trwania stanu wojennego.

Katarzyna Kaczorowska, autorka książki "80 milionów", powiedziała, że bez wahania zgodziła się na jej napisanie. Pracę nad nią potraktowała jako wyzwanie i "zderzenie się z sobą". Materiał zdobywała jak do dokumentu: poprzez zbieranie relacji od uczestników tamtych wydarzeń i zapoznawanie się z gazetami z tamtych czasów.

- Czytałam akta procesowe w IPN-ie Józefa Piniora i Piotra Bednarza - dodała.

Aktor Krzysztof Czeczot podkreślił, że czuł odpowiedzialność, grając postać Józefa Piniora. Jego zdaniem należy pamiętać, że ludzie, którzy działali w opozycji, pamiętają o tym, co było dla nich najgorsze, ale nie zawsze tak do końca było.

- To, co przebija przez te rozmowy z naszymi bohaterami, to podkreślanie przez nich, że był to, pomimo tych wszystkich pobić i prześladowań, wspaniały czas ich młodości - tłumaczył.

Maciej Makowski, grający nieżyjącego już Piotra Bednarza, zaznaczył, że budowanie jego roli polegało na rozmowach z przyjaciółmi i osobami, które go znały. Wspomniał, że Grażyna Bednarz, wdowa po panu Piotrze, zatelefonowała do niego po premierze.

Wojciech Solarz, grający Stanisława Huskowskiego, podkreślił, że martyrologia jest ważna i wskazał, że w filmie też zawarte są jej elementy. Cieszył się jednak, że fabuła została przedstawiona za pomocą "współczesnego rodzaju kina sensacyjnego".

Audycję prowadził Andrzej Matul.

(pp)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchamiło specjalny serwis tematyczny. Zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia "80 milionów" wkrótce w kinach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 16:07
25 listopada do kin wejdzie nowy film reżysera Waldemara Krzystka pt. "80 milionów". Pokazuje on sensacyjną historię pieniędzy, wypłaconych tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaruzelski chce narzucić swoją wizję wydarzeń"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:38
- Generał Wojciech Jaruzelski chciał przywrócić czystość doktrynalną systemu, która została zaburzona przez powstanie Solidarności - twierdzi historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odpowiedzialność Jaruzelskiego jest oczywista"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 11:54
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uważa, że odpowiedzialność generała Wojciecha Jaruzelskiego za stan wojenny jest oczywista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Krzystek: nikt mi nie powie, że dziś jest gorzej, niż za komuny!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 15:50
Reżyserem filmu "80 milionów" – sensacyjnej historii pieniędzy "Solidarności" wypłaconych tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego – opowiedział nie tylko o realizacji tego filmu i swojej wizji ostatnich 30 lat, ale także o wyjątkowości Wrocławia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chce 900 tys. zł odszkodowania. Dostał 78 zł

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 13:10
Działacz słupskiej podziemnej Solidarności Bogdan Światopełk-Zawadzki był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego przez dwa tygodnie, potem nikt go nie chciał przyjąć do pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13 grudnia widziany z dwóch stron (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 08:11
Andrzej Mietkowski (polskieradio.pl): Zapraszamy do odwiedzenia serwisu poświęconego stanowi wojennemu.
rozwiń zwiń