X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Napisałem manifest w obronie opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 07:28
Manifest kontrrewolucyjny Jacka Głomba ma wstrząsnąć nie tylko teatrem, lecz także całym światem kultury.
Audio
Jacek Glomb podczas konferencji prasowej
Jacek Glomb podczas konferencji prasowejFoto: jacekglomb.pl/

– Napisałem manifest po to, żeby rozszerzyć formułę rozmowy o polskim teatrze. Teatr powinien być komentarzem do rzeczywistości – zapewnia Jacek Głomb.

Manifest kontrrewolucyjny, ogłoszony przez dyrektora Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy Jacka Głomba, wywołał silny ferment w środowisku teatralnym.

– Niektórzy twierdzą, że to był pomysł na autopromocję, ale ten manifest powstał z ideowego powodu. Jest syntezą naszego poglądu na temat nie tylko polskiego teatru, lecz także całej kultury. On powstał po to, by pozytywnie mówić o opowieści – podkreśla Jacek Głomb. – Mam wrażenie, że współczesna kultura chce nam zabrać opowieść, choć przecież opowieść istnieje od początku świata – dodaje gość audycji "Rozdroża Kultury".

Rozmawiał Andrzej Matul.

Fragmenty Manifestu Kontrrewolucyjnego:

W dobie scenicznej inwazji sztuki skrawków i zlepków od wielu lat tworzymy w Legnicy teatr konsekwentny, uczciwy i obojętny na mody. Zaufanie widzów dowodzi, że podążamy właściwą drogą. Dokonujemy dzisiaj Nowego Otwarcia z czterech ważnych powodów.

 1. W obronie wspólnoty. (..). Dlatego podkreślamy, że nasz Teatr będzie teatrem opowieści uniwersalnych, bliskich każdemu człowiekowi. Podążymy za pojedynczym życiem, opowiemy ludzkie historie, ukazujące zarówno piękno różnic między ludźmi, jak i wartość jedności. Tylko taki teatr może być autentyczny i potrzebny – może ocalać.

2. W obronie opowieści zapomnianych. (..) Nie chcemy i nie będziemy tworzyć teatru, który odrzuca i uznaje za banał historie z początkiem, środkiem i końcem, posiadające bohatera i uchwytny rozumowo sens.

 

3. W obronie człowieka pojedynczego. Będziemy mówić o człowieku, nie używając medialnej nowomowy czy naukowych zawiłości. Zapytamy o kluczowe etapy ludzkiego życia i związane z nimi problemy. Przyjrzymy się im z bliska, ale nie będziemy ich wyciągać na sztandary. Nie chcemy ani teatru łatwego i przyjemnego, ani łatwego i nieprzyjemnego. W czasach, gdy zewsząd feruje się wyroki na Złego albo wygłasza peany na cześć Dobrego Polaka, chcemy pokazać Polaka (Nie)Zwykłego: nieoczywistego, barwnego, skomplikowanego.

4. W obronie artystycznego kunsztu.(..) Sztuka jako zwierciadło rzeczywistości praktycznie dziś nie istnieje – łatwiej odbić kicz i miałkość. My chcemy odbijać światy piękniejsze, różnorodne i niejednoznaczne Nie plastikowe, krzykliwe i najzwyczajniej już nudne. Powtarzając po raz kolejny, że interesuje nas sztuka bliska człowiekowi – niezachwianą zasadą czynimy szacunek dla widza, objawiający się w rzetelnej artystycznej pracy

 

Zobacz więcej na temat: Andrzej Matul mod TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewitalizacja zdewastowanych dzielnic

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 11:06
Śródka-Dolne Miasto-Zakaczawie – o zdewastowanych dzielnicach miast, rewitalizowanych przez ludzi kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio i TVP zapraszają na "Dwa Teatry" - festiwal nad festiwale

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 08:30
- Podczas festiwalu zaprezentujemy słuchowiskowe perełeczki - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń