"Ten festiwal to taki wielki żydowski Woodstock"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 08:15
W Krakowie trwa 22. Festiwal Kultury Żydowskiej. Temu wyjątkowemu wydarzeniu poświęcone były Jedynkowe "Rozdroża Kultury".
Audio
  • Festiwal Kultury Żydowskiej w "Rozdrożach kultury"
Chaim Shimon Miller (USA) podczas koncertu. w Krakowie w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Cykl koncertów w Synagodze Tempel otworzył, 1 bm. koncert kantorów Głos radości i zwycięstwa
Chaim Shimon Miller (USA) podczas koncertu. w Krakowie w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Cykl koncertów w Synagodze Tempel otworzył, 1 bm. koncert kantorów "Głos radości i zwycięstwa"Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Festiwal Kultury Żydowskiej to impreza kulturalna odbywająca się od 1988 roku w Krakowie, na Kazimierzu. Jest jednym z największych tego typu festiwali na świecie. Prezentuje m.in. żydowską muzykę ludową i klasyczną, muzykę klezmerską, synagogalną, chasydzką, a także filmy, widowiska i wystawy o tematyce żydowskiej.

Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty zajęciowe: warsztaty tańca i śpiewu chasydzkiego, klezmologii, hebrajskiej kaligrafii, żydowskiej wycinanki i kuchni, prowadzone przez ludzi wywodzących się z kręgu kultury aszkenazyjskiej i sefardyjskiej.

- To jest patrzenie w przyszłość, to jest festiwal życia. On nie zapomina oczywiście o swojej tradycji, o swoich korzeniach. On spogląda też wstecz, ale generalnie patrzy do przodu, bo tylko w tym co przed nami możemy dojrzeć tę autentyczną i prawdziwą kulturę żydowską - mówił w Jedynce Miron Zajfert, przyjaciel krakowskiego Festiwalu.

Gośćmi audycji byli ponadto Maciej Stroiński, który ma na Uniwersytecie Jagiellońskim cykl wykładów filozoficzno-filmowych o DIASPORZE MATCE WSPÓŁCZESNEGO Izraela oraz Anna Rosenfeld opowiadająca o języku jidysz współcześnie POZDROWIENIA Z JIDISZLANDU.

Rozmawiał Andrzej Matul.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 19:00
W piątek 29 czerwca krakowski Festiwal wystartuje już po raz 22.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: łączymy siły z kalifornijskimi surferami

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 14:01
- Rzecz staje się niebezpieczna, gdy sięganie po tradycję zmienia się w zwiedzanie skansenu, w cepeliadę. Tego w Krakowie nie było, nie ma i nie będzie. To festiwal życia - o rozpoczynającym się wydarzeniu mówi w Trójce Miron Zajfert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej z niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 15:39
Dziesiątki koncertów, warsztaty i wystawy czekają w Krakowie, na uczestników rozpoczynającego się w piątek 22. Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń