Nowoczesna biblioteka jako kafejka internetowa?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 17:15
Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, w którym mogą skorzystać z Internetu.
Audio
Nowoczesna biblioteka jako kafejka internetowa?
Foto: Wikimedia Commons/ Joe Crawford z Moorpark, California, USA/lic. CC

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości - wynika z raportu "Po co Polakom biblioteki?”, przygotowanego po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Ludzie przychodzą tu nie tylko po książki; spędzają też wolny czas i szukają potrzebnych informacji.

Łucja Krzyżanowska, koordynatorka badania "Po co Polakom biblioteki?”, przekonywała, że wedłu raportu biblioteki są niezbędne przede wszystkim w małych i średnich miejscowościach, a także na wsiach. Jej zdaniem to nie tak, że Polacy w ogóle nie czytają, choć faktycznie nie czytają zbyt dużo. Biblioteki są natomiast dla wielu z nich ważnymi miejscami, chętnie odwiedzanymi. W radiowej Jedynce Łucja Krzyżanowska przyznała, że nieraz była zachwycona różnorodnością propozycji przygotowanych dla odwiedzających te instytucje.

Rafał Kramza, dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek, podkreślił, że mogą się one obronić właśnie wielofunkcyjnością. W małych miejscowościach jest bardzo mało przestrzeni na wąską specjalizację, więc nie byłoby dobrze, gdyby biblioteki ograniczały się do wypożyczania książek. W Programie Pierwszym Polskiego Radia Rafał Kramza opowiadał, jak jego program pomaga tym instytucjom w rozwoju, tak by wychodziły do jak największej i jak najbardziej różnorodnej grupy mieszkańców i by pamiętały o nowych technologiach.

Bogna Włodarczyk z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej zaznaczyła, że nie można nowoczesnej biblioteki sprowadzać jedynie do roli kafejki internetowej, choć ważne jest, by można tam było za darmo skorzystać z sieci.

Audycję prowadził Andrzej Matul.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biblioteki wzbogacą się o publikacje IPN-u

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 12:13
Do bibliotek publicznych trafią nieodpłatnie publikacje poświęcone XX-wiecznej historii Polski – zakłada projekt "Biblioteka na to czeka", uruchomiony przez Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres bibliotek

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:35
Pod hasłem "Biblioteka z wizją" w Warszawie rozpoczyna się III Ogólnopolski Kongres Bibliotek Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka hybrydowa, czyli co?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 12:12
Studenci dwóch śląskich ośrodków akademickich mogą już korzystać z zasobów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. To tzw. biblioteka hybrydowa, czyli placówka, w której równolegle udostępniane będą wszystkie typy dokumentów.
rozwiń zwiń