X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śpiewała, by uratować rodzinę z getta...

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 11:25
Opowieść o wybitnej pieśniarce żydowskiej Warszawy oraz jej dramatycznych losach wojennych i powojennych można od soboty oglądać na deskach Teatru Kamienica. Patronem spektaklu jest radiowa Jedynka.
Audio
Justyna Sieńczyłło i Paweł Burczyk w spektaklu Wiera Gran
Justyna Sieńczyłło i Paweł Burczyk w spektaklu "Wiera Gran"Foto: Kamienica/mat. prom./ Rafał Latoszek

Wiera Gran była artystką światowego formatu. Po II wojnie światowej występowała m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, razem z Edith Piaf i Charles’em Aznavourem. Jej życie prywatne było jednak pasmem nieszczęść. Miało to związek z oskarżeniami o kolaborację z gestapo w czasie okupacji. Nie położyły im kresu nawet wyroki uniewinniające wydane przez sądy w Polsce i Izraelu.

- Od początku szukałam w tym tekście możliwości zrobienia portretu. Natomiast kwestia, czy ona była, czy nie była konfidentką gestapo, nie miała takiego wielkiego znaczenia. Uważam, i nie jest to tylko moje zdanie, że żaden sąd nie skaże człowieka, jeżeli nie będzie miał ewidentnych dowodów. Wątpliwości przemawiają na korzyść oskarżonego. I my, w naszym spektaklu, bronimy Wiery Gran, ponieważ nie wiemy jak było naprawdę - mówiła w "Rozdrożach kultury" Barbara Sass, reżyserka spektaklu.

W pewnym sensie Wiera Gran wraca do budynku przy Al. Solidarności 93 w Warszawie, w którym obecnie mieści się Teatr Kamienica. W czasie okupacji artystka śpiewała tu bowiem pod przymusem. - Próbowała uratować swoją matkę, siostry i dzieci z sierocińca, który miała pod opieką w warszawskim getcie. Zgodziła się wystąpić za pieniądze i być może właśnie stąd wzięły się późniejsze oskarżenia o współpracę z gestapo - przypomniał Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica.

Radiowa Jedynka jest patronem spektaklu "Wiera Gran".

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Matula i jego gości.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina Szpilmana pozwała wydawnictwo i autorkę książki o Wierze Gran

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 16:59
Do sądu okręgowego w Warszawie wpłynął pozew spadkobierców Władysława Szpilmana przeciwko Wydawnictwu Literackiemu i autorce książki o Wierze Gran, Agacie Tuszyńskiej - dowiedział się portal polskieradio.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiera Gran była piękną kobietą o niepięknym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:59
W sobotę 24 listopada w warszawskim Teatrze Kamienica premierę będzie miał spektakl o polskiej artystce kabaretowej żydowskiego pochodzenia - Wierze Gran. Patronem wydarzenia jest radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń