"Techniki mówienia uczyłam się w Teatrze Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 21:00
Irena Jun - aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa - to tegoroczna Laureatka Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku.
Audio
Irena Jun odbiera Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego
Irena Jun odbiera Splendora Splendorów im. Krzysztofa ZaleskiegoFoto: W.Kusiński/PR

- Początki mnie przerażały. Jako aktorka przynależna poetyce nadekspresyjnej, plastycznej nie umiałam być naturaln - wyznaje Jun. - W Teatrze Polskiego Radia trzeba być prawdziwym, Słuchacz musi mi wierzyć, a ma tylko mój głos - tłumaczy.

>>>Poznaj tegorocznych Laureatów Splendorów 2012

Nasza laureatka to także mistrzyni słowa poetyckiego. Oprócz tego, że od lat jest aktorką Teatru Studio, prowadzi również Jednoosobowy Teatr Ireny Jun w którym realizuje projekty poetyckie własnego autorstwa.

Niestety według Janusza Kukuły, głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, XXI wiek nie jest wiekiem poezji. - Sami siebie czegoś pozbawiliśmy i ja to odczuwam bardzo boleśnie. Kiedy czasami w rozmowie z młodymi ludźmi pozwolę sobie na jakiś cytat, widzę w ich oczach, że nie wiedzą, w którą stronę rozmowa ma podążyć, są bezradni - przyznaje Kukuła. - Ja, kiedy mówię Norwid, to widzę go w domu Świętego Kazimierza, kiedy samotny siedzi w celu i tak bardzo boi się umrzeć. Mówię Mickiewicz i widzę, jak idzie na wykład, a wcześniej wypił pół butelki szampana. Juliusza Słowackiego widzę, jak pisze list do matki: "nikt mnie nie rozumie mamo" - mówi reżyser.

Zobacz także >>>Portret słowem malowany - niezwykły dokument życia polskiego teatru, głosy i myśli wybitnych twórców

Według Kukuły poezja, która uratowała nas przed niewolą, która uniosła nas przez wieki i mówiła "jesteście Polakami, bo mówicie po polsku" odchodzi do lamusa...

Rozmawiał Andrzej Matul.

>>>Teatr Polskiego Radia

Posłuchaj całej audycji "Rozdroża kultury" i dowiedz się, co o Teatrze Polskiego Radia i Splendorach mówili ich tegoroczni laureaci.

W tym roku mija 25 lat odkąd Teatr Polskiego Radia po raz pierwszy wręczył swoje wyróżnienia.

Dotychczas nagrodzono 46 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci, m.in.: Bronisława Pawlika, Zofię Rysiównę, Gustawa Holoubka, Aleksandra Bardiniego, Irenę Kwiatkowską, Wieńczysława Glińskiego, Zbigniewa Kopalkę, Juliusza Owidzkiego, Joannę Jędrykę, Dorotę Landowską, Martę Lipińską, Adama Ferencego, Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Gosztyłę, Krzysztofa Kowalewskiego, Henryka Talara, Krzysztofa Wakulińskiego, Henryka Bardijewskiego.

Nagrody Teatru Polskiego Radia powędrowały w tym roku do Magdaleny Zawadzkiej, Ireny Jun, Janusza Głowackiego i Piotra Mossa. Uroczysta gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia.

Tym, którzy chcieliby zaczerpnąć i poezji, i prozy polecamy nasze serwisy specjalne:

Wisława Szymborska

Janusz Szpotański

Czesław Miłosz

Jerzy Giedroyc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa w katedrze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko według powieści Mario Vargasa Llosa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010 r. Adaptacja radiowa Bożeny Markowskiej. Reżyseria Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie N.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetycko-muzyczne według scenariusza Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybrzeża pełne ciszy. Poezja Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 12:00
Słuchowisko prezentowane w dniu beatyfikacji Jana Pawła II to zapis wieczoru poetyckiego zarejestrowanego w ramach cyklu „Teatr Polskiego Radia na żywo w Jedynce”. Poezja Jana Pawła II w interpretacji znakomitych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domy dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetyckie z wierszy Anny Kamieńskiej. Reżyserował Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie Splendory dla wielkich twórców

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 14:30
Nagrody Teatru Polskiego Radia powędrowały w tym roku do Magdaleny Zawadzkiej, Ireny Jun, Janusza Głowackiego i Piotra Mossa. Uroczysta gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń