Studia bez książki? W Polsce to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 09:34
- Czytelnictwo w Polsce ustabilizowało się na niskim poziomie i to jest zła wiadomość. Absolutnym dramatem jest fakt, że nie czytają młodzi - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • "Rozdroża Kultury" o stanie czytelnictwa w Polsce
Studia bez książki? W Polsce to możliwe
Foto: lusi /sxc.hu/cc

Biblioteka Narodowa we współpracy z TNS Polska przeprowadziła kolejną falę badań społecznego zasięgu czytelnictwa. Wyniki sondażu "Społeczny zasięg książki w Polsce w 2012 roku" nie należą do optymistycznych. Tym bardziej więc cieszą najmniejsze nawet oznaki zmian w podejściu Polaków do czytania. - W grupie osób, które nie czytają ani jednej książki rocznie, więcej oświadczyło, że czyta więcej niż 3 strony, bądź 3 ekrany komputerowe. Wprawdzie nie są to jeszcze całe książki, ale potencjalna grupa, o którą można zawalczyć - wyznał dr Makowski w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Najbardziej niepokojąca, bo szybka zmiana zaszła w grupie osób z wyższym wykształceniem. Jeszcze 12 lat temu aż 98 proc. z nich czytało, najnowsze badania mówią o 32 proc. studentów i ludzi z wyższym wykształceniem, którzy nie przeczytali ani jednej książki. W praktyce oznacza to, że można uzyskać wyższe wykształcenie nie czytając nic. - To nam mówi wiele o poziomie studiów w Polsce i z tego powodu bije się na alarm. Najlepsze z naszych uczelni są dopiero w trzeciej czy czwartej światowej setce, a reszta z nich "wypuszcza" ludzi niedouczonych - zaznaczył Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Redaktor naczelny magazynu "Książki" Paweł Goźliński podkreślił, że w Polsce nie wystarcza już prosta zachęta do czytania. - W tym raporcie widać, że wszystkie tendencje dotyczące zjawisk społecznych w naszym kraju, wszystkie decyzje cywilizacyjne odbijają się na czytelnictwie. Władza publiczna woli budować gmachy i aquaparki, które stanowią pomniki jej próżności, a nie zastanawia się nad tym, kto przyjdzie do tych galerii, filharmonii czy muzeów. Nie jest budowana infrastruktura ludzka - powiedział.

Jak do trudnej sytuacji czytelnictwa przyczyniają się media? Kto czyta więcej - młodsi czy starsi? Na ile zadomowiła się wśród Polaków książka elektroniczna i jaką rolę społeczną odgrywają uniwersytety trzeciego wieku? Posłuchaj całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Magda Mikołajczuk.

W "Rozdrożach Kultury" poruszyliśmy także temat Nagrody im. Zbigniewa Herberta, której pierwszym  laureatem został William Stanley Merwin. Więcej na ten temat w magazynie "Moje książki" w środę po godz. 20.00.

Czytaj także

Czytelnictwo zaszczepione w genach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 20:00
Dziadek, mama i wnuczka - w tej rodzinie wszyscy kochają książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My, dziennikarze powinniśmy stawać po stronie wartości"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 16:42
Jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, jednym z filarów Zespołu Reprezentacyjnego, byłym ambasadorem RP, a od niedawna również autorem książki. Gościem "Soboty z Radiową Jedynką" był Jarosław Gugała.
rozwiń zwiń