Jakubik: C. K. Norwid wspaniałym tekściarzem rockowym jest

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:14
W "Rozdrożach kultury" podsumowanie zakończonego w niedzielę festiwalu Dwa Brzegi. W Kazimierzu do czerwoności rozpalił publiczność Arkadiusz Jakubik i jego zespół Dr Misio, który zaprezentował zarówno utwory znane, jak i te przygotowane do nowego krążka.
Audio
  • W Rozdrożach kultury" podsumowanie festiwalu Dwa Brzegi (Jedynka)
Arkadiusz Jakubik i Dr Misio na festiwalu Dwa Brzegi
Arkadiusz Jakubik i Dr Misio na festiwalu Dwa BrzegiFoto: Łukasz Łuszczek/dwabrzegi.pl

Jednym z nich jest utwór "Hipster", do którego słowa napisał Krzysztof Varga, drugim piosenka "Ona wie", do słów Cypriana Kamila Norwida. - To jest facet, którego ja odkryłem po 30 latach. Gdyby jeszcze parę lat temu ktoś mnie zapytał, czy Dr Misio będzie śpiewał piosenki Norwida, to bym się puknął w głowę. Natomiast okazało się, że Cyprian Kamil Norwid wspaniałym tekściarzem rockowym jest i basta - mówi Arkadiusz Jakubik.

Dwa Brzegi to impreza, na której wybitni muzycy, aktorzy i reżyserzy są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Można ich było zobaczyć nie tylko w Cafe Kocham Kino, które prowadziła Grażyna Torbicka, ale też spacerujących po kazimierskim rynku, czy oglądających filmy w festiwalowym namiocie.
Dwa Brzegi to festiwal filmu i sztuki. Więc poza filmami można było zobaczyć wystawę rysunków Andrzeja Wajdy, posłuchać śpiewającej aktorki Stanisławy Celińskiej i wziąć udział w koncercie Tomasza Stańki z kompozycjami inspirowanymi twórczością Wisławy Szymborskiej.
Filmowy program Festiwalu Dwa Brzegi to kilka sekcji i spotkania z indywidualnościami kina. Gwiazdą festiwalu była Stanisława Celińska, bohaterka cyklu I Bóg stworzył aktora/aktorkę.

>>> Posłuchaj rozmowy ze Stanisławą Celińską

Na festiwalu było obecnych wielu twórców m.in. aktorzy Magdalena Różańska i Wojciech Mecwaldowski grający w filmie "Dziewczyna z szafy",  Ewa Wiśniewska, charakteryzator Waldemar Pokromski.
A oto wyniki festiwalu w plebiscycie publiczności, która jest jedynym jurorem:
1. Sugar Man (reż. Malik Bendjelloul),
2. W kręgu miłości (reż. Felix van Groeningen),
3. UWAGA! Mr.Baker (reż. Jay Bulger) ,
4. Miłość (reż. Filip Dzierżawski),  
5. Jak ojciec i syn (reż. Koreeda Hirokazu).
W niezależnym konkursie krótkometrażowym zwyciężył film Mazurek, 30-minutowa fabuła Julii Kolberger.
>>> Posłuchaj rozmowy z Julią Kolberger
Przygotowała Joanna Sławińska.
(ag)

Czytaj także

Tomasz Stańko zagrał "Wisławę" na Dwóch Brzegach: pracuję podobnie jak poeci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:00
- Śmierć pani Szymborskiej natchnęła mnie do napisania poświęconej jej ballady, a jej duch zaczął unosić się nad moją pracą, nad produkcją płyty - o realizacji płyty "Wisława" opowiada w Jedynce Tomasz Stańko. Trębacz zagrał koncert na Festiwalu Dwa Brzegi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: miejskie cmentarzysko inspiruje młodych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 22:42
To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią najnowszą. Powstanie Warszawskie cały czas inspiruje twórców do tworzenia projektów, nowatorskich zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna z szafy" na festiwalu Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 22:59
Jednym z najgłośniejszych tytułów pokazywanych na tegorocznym festiwalu filmowym Dwa Brzegi była "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa. Widzowie mieli także okazję spotkać się z odtwórcami głównych ról, Magdaleną Różańską i Wojciechem Mecwaldowskim.
rozwiń zwiń