Rolnicy protestują. "Czepiamy się wszystkiego, by przeżyć"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 04:00
Czy dziś na wsi trzeba się "czepiać wszystkiego, by przeżyć"? - Tak jest, ale w innych krajach Europy tak było od lat 50. XX wieku - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.
Audio
  • Reportaż "Z biedy" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Z biedy" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Protest rolników przed KPRM. Organizacje rolnicze Solidarność Rolników Indywidulanych (NSZZ RI) oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) zorganizowały protest przed kancelarią premiera
Protest rolników przed KPRM. Organizacje rolnicze Solidarność Rolników Indywidulanych (NSZZ RI) oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) zorganizowały protest przed kancelarią premieraFoto: PAP/Marcin Obara

Dlaczego rolnicy protestują? Czy produkcja rolna przestała się opłacać? Jeśli tak, to dlaczego? - To jest cały ból, że trzeba było wyjść na drogi i zablokować Warszawę, by można było przyspieszyć prace nad postulatami, które były do szybkiego załatwienia - komentuje Wiktor Szumlewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Rolnicy, którzy wypowiadają się w reportażu "Z biedy" Eweliny Karpacz-Oboładze skarżą się, że mleko, podobnie jak inne produkty, sprzedają za grosze i praca zupełnie przestaje przynosić owoce materialne. - Właśnie dostałam raport Komisji Europejskiej na temat prognoz produkcji rolniczej na następnych 10 lat i to trzeba brać pod uwagę. A szacuje się, że koszty będą w rolnictwie rosły szybciej niż dochody, czyli będzie jeszcze taniej - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.
***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (ekonomistka SGH, była wiceminister rolnictwa), Wiktor Szumlewicz (prezes krajowej Rady Izb Rolniczych)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm/ag)

Czytaj także

Leki częściej niż obiad na stole Polaków. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 06:11
- Warto ludzi nauczyć, by byli bardziej odporni na reklamy. Popularne suplementy diety, którymi ludzie się zajadają, są bez żadnej wartości - mówi dr Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdradliwy wirus HCV, który ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 02:48
Pierwsze objawy wirusa HCV są podobne do grypy. Potem to mija i chory czuje się bardzo słabo. - Większość zakażonych przechodzi przez załamanie, jak bohater reportażu Jedynki - mówi Barbara Pepke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie obietnice i niskie wyniki. Pomoc społeczna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 04:18
"To jest piękne na papierku, ale rzeczywistość jest czarna" - skarżą się słuchacze Jedynki na system pomocy społecznej. Urzędnicy zaś zapewniają, że jeśli chodzi o ubranie, żywność, czy porady prawne. to wszystko można otrzymać.
rozwiń zwiń