Smog powoli zabija Polaków. "Nie możemy czekać"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 03:33
- Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy całego kraju i nie omija w magiczny sposób uzdrowisk - mówił w Radiowej Jedyne Andrzej Guła z Ogólnopolskiego Alarmu Smogowego.
Audio
  • Reportaż Magdy Skawińskiej pt. "Ciężki oddech" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez Znieczulenia")
  • Debata po reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Ciężki oddech" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez Znieczulenia")
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Każdego roku powietrze zabija ok. 45 tys. mieszkańców naszego kraju
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Każdego roku powietrze zabija ok. 45 tys. mieszkańców naszego krajuFoto: morguefile.com/click

Jego zdaniem, jakość powietrza jest najbardziej zaniedbanym obszarem działań państwa.

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o stanie powietrza w Europie. Na mapie, przedstawiającej skalę zjawiska teren Polski to nie tylko czerwona plama, ale nawet bordowa. - Jesteśmy w tak drastycznej sytuacji, że nie możemy czekać z podjęciem działań - dodał Tadeusz Arkit, poseł PO.

Polityk przyznał, że są pieniądze na poprawę sytuacji, ale się po nie nie sięga. - Problem nie leży w zamożności, a w świadomości. Są dostępne programy i potężne pieniądze - powiedział Arkit. Jak je zdobyć?

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez Znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "Ciężki oddech": autor Magda Skawińska

Goście: Tadeusz Arkit (poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ds. monitorowania gospodarki odpadami), Andrzej Guła (Ogólnopolski Alarm Smogowy)

Data emisji: 5.03.2015

Godzina emisji: 21.14

sm,tj

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie obietnice i niskie wyniki. Pomoc społeczna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 04:18
"To jest piękne na papierku, ale rzeczywistość jest czarna" - skarżą się słuchacze Jedynki na system pomocy społecznej. Urzędnicy zaś zapewniają, że jeśli chodzi o ubranie, żywność, czy porady prawne. to wszystko można otrzymać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy protestują. "Czepiamy się wszystkiego, by przeżyć"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 04:00
Czy dziś na wsi trzeba się "czepiać wszystkiego, by przeżyć"? - Tak jest, ale w innych krajach Europy tak było od lat 50. XX wieku - mówi prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.
rozwiń zwiń