Cienka granica między krytyką a hejtingiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:35
- W hejtowaniu nie chodzi o same wulgaryzmy, ale o kontekst w jakim te komunikaty padają - mówi doktor Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.
Audio
  • Reportaż Jakuba Tarki "Młodzi, internet i nienawiść" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu Jakuba Tarki "Młodzi, internet i nienawiść" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Codziennie do dyżurujących przy telefonie zaufania dzwonią dzieci padające ofiarą cyberprzemocy  agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści
Codziennie do dyżurujących przy telefonie zaufania dzwonią dzieci padające ofiarą cyberprzemocy – agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści Foto: Glow Images/East News

Coraz częściej mówi się o hejcie dotykającym dzieci i młodzież w sieci. Codziennie do dyżurujących przy telefonie zaufania dzwonią dzieci padające ofiarą cyberprzemocy - agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści. Fundacja "Dzieci Niczyje" i kanał Disney Channel rozpoczęły kampanię mającą uświadomić młodym ludziom negatywne skutki przemocy i zachęcić do przeciwstawiania się niewłaściwym zachowaniom w sieci.

Katarzyna Korpolewska podkreśla, że hejt nie polega jedynie na odreagowaniu emocji, ale bardzo często chodzi o to, żeby drugą osobę zranić, poniżyć i upokorzyć. - Zjawisko nasilającej się przemocy wynika także z bezradności, poczucia własnej słabości - mówi psycholog i dodaje, że ważne jest, aby osoby, które wyrażają w ten sposób nienawiść nie pozostały bezkarne.

- Hejt może być bardzo różnie odbierany przez adresata - mówi z kolei Maciej Kępka z fundacji "Dzieci Niczyje". - Dla jednej osoby hejtem będzie, kiedy ktoś napisze pod jego adresem wulgarne określenia, a dla innej, kiedy przeczyta, że jest brzydka może być dużym ciosem i obelgą - dodaje.

Zdaniem profesora Jerzego Bralczyka, przejmowanie się hejtem bardzo często go podsyca. - Badania nad tym, kto hejtuje i upowszechnianie tych badań może być pomocne. Hejtujący to bardzo często frustraci, a taka wiedza może sprawić, że te hejty będzie łatwiej znieść - mówi językoznawca i dodaje, że "hejterstwo to proceder nie zawsze niestety powszechnie potępiany".

Wiktor Soral z Centrum Badań nad Uprzedzeniami podkreśla, że obecnie każdy może wejść do internetu, spotkać się z ludźmi na całym świecie i siłą rzeczy jest narażony na kontakt, również z tymi najbardziej negatywnymi, treściami.

Z czego wynika szerzący się hejting? Czy drzemią w nas jakieś pokłady nienawiści? Na czym polega zjawisko nazywane "efektem kabiny pilota"?

***

Reportaż: "Młodzi, internet i nienawiść".

Autor: Jakub Tarka

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), doktor Katarzyna Korpolewska (psycholog społeczny), Wiktor Soral (doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań nad Uprzedzeniami)

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 21.14

kh/ag