Mają polskie korzenie, ale nie mogą dostać obywatelstwa. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 04:46
Ile głów ma polski orzeł? To pytanie nie każdemu Polakowi wydaje się łatwe, a co dopiero kandydatom, starającym się o polskie obywatelstwo, którzy są poddawani wielogodzinnym przesłuchaniom.
Audio
  • Reportaż Roberta Rydzewskiego pt. "Za dwie głowy na trzy lata" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" )
  • Debata po reportażu Roberta Rydzewskiego pt. "Za dwie głowy na trzy lata" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" )
W 2013 r. 4514 wniosków o nadanie obywatelstwa zostało rozpatrzonych pozytywnie. Nie wiadomo ile z nich odrzucono
W 2013 r. 4514 wniosków o nadanie obywatelstwa zostało rozpatrzonych pozytywnie. Nie wiadomo ile z nich odrzuconoFoto: Pixabay

Agnieszka Kosowicz przyznaje, że rozmowy z kandydatami na polskich obywateli wyglądają różnie i nie sposób ich ocenić w jednoznaczny sposób, bo procedura postępowania nie jest jednolita. - Przepisy nie mówią, jakiego rodzaju pytania należy zadawać osobie, która prosi o obywatelstwo. Ciekawe jest to, że znajomość historii Polski nie jest obowiązkowa, a jedyne, co taka osoba powinna wykazać, to swoje więzi z Polską - mówi prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Etnolog prof. Michał Buchowski zgadza się z przedmówczynią, że w każdej instytucji za przepisami stoją ludzie i to od nich wiele zależy. - Prostym kontrargumentem, który jest używany w potocznych dyskursach jest to, co w związku z milionami Polaków, którzy byli i są przyjmowani w innych krajach, w których uważa się, że nie ma pracy, a Polacy tam jeżdżą i nie ma z tym problemu? - pyta antropolog społeczny.

Co z sytuacjami, gdy polskie obywatelstwo było przyznawane czarnoskórym piłkarzom? Dlaczego osoby z Kazachstanu o polskich korzeniach są traktowane inaczej? Zapraszamy do wysłuchania reportażu i dyskusji, która toczyła się po nim.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jerzy Zawartka

Goście: Agnieszka Kosowicz (prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne), prof. Michał Buchowski (etnolog i antropolog społeczny, Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)

Tytuł reportażu: "Za dwie głowy na trzy lata"

Autor reportażu: Robert Rydzewski

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Czytaj także

Nie daj się zrobić w słupa. Łatwe pieniądze nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 13:10
Do niedawna najpowszechniejsze przestępstwa były związane z handlem samochodami, narkotykami lub rozbojami. Obecnie przybrały one bardziej wyrafinowane formy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cienka granica między krytyką a hejtingiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:35
- W hejtowaniu nie chodzi o same wulgaryzmy, ale o kontekst w jakim te komunikaty padają - mówi doktor Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż miejska to tylko maszynka do wyciągania pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 03:30
Dzięki straży miejskiej mieliśmy czuć się bezpieczniej. Wiele osób ma wątpliwości, czy służby dziś spełniają tę funkcję.
rozwiń zwiń