X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mają polskie korzenie, ale nie mogą dostać obywatelstwa. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 04:46
Ile głów ma polski orzeł? To pytanie nie każdemu Polakowi wydaje się łatwe, a co dopiero kandydatom, starającym się o polskie obywatelstwo, którzy są poddawani wielogodzinnym przesłuchaniom.
Audio
  • Reportaż Roberta Rydzewskiego pt. "Za dwie głowy na trzy lata" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" )
  • Debata po reportażu Roberta Rydzewskiego pt. "Za dwie głowy na trzy lata" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" )
W 2013 r. 4514 wniosków o nadanie obywatelstwa zostało rozpatrzonych pozytywnie. Nie wiadomo ile z nich odrzucono
W 2013 r. 4514 wniosków o nadanie obywatelstwa zostało rozpatrzonych pozytywnie. Nie wiadomo ile z nich odrzuconoFoto: Pixabay

Agnieszka Kosowicz przyznaje, że rozmowy z kandydatami na polskich obywateli wyglądają różnie i nie sposób ich ocenić w jednoznaczny sposób, bo procedura postępowania nie jest jednolita. - Przepisy nie mówią, jakiego rodzaju pytania należy zadawać osobie, która prosi o obywatelstwo. Ciekawe jest to, że znajomość historii Polski nie jest obowiązkowa, a jedyne, co taka osoba powinna wykazać, to swoje więzi z Polską - mówi prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Etnolog prof. Michał Buchowski zgadza się z przedmówczynią, że w każdej instytucji za przepisami stoją ludzie i to od nich wiele zależy. - Prostym kontrargumentem, który jest używany w potocznych dyskursach jest to, co w związku z milionami Polaków, którzy byli i są przyjmowani w innych krajach, w których uważa się, że nie ma pracy, a Polacy tam jeżdżą i nie ma z tym problemu? - pyta antropolog społeczny.

Co z sytuacjami, gdy polskie obywatelstwo było przyznawane czarnoskórym piłkarzom? Dlaczego osoby z Kazachstanu o polskich korzeniach są traktowane inaczej? Zapraszamy do wysłuchania reportażu i dyskusji, która toczyła się po nim.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jerzy Zawartka

Goście: Agnieszka Kosowicz (prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne), prof. Michał Buchowski (etnolog i antropolog społeczny, Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)

Tytuł reportażu: "Za dwie głowy na trzy lata"

Autor reportażu: Robert Rydzewski

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie daj się zrobić w słupa. Łatwe pieniądze nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 13:10
Do niedawna najpowszechniejsze przestępstwa były związane z handlem samochodami, narkotykami lub rozbojami. Obecnie przybrały one bardziej wyrafinowane formy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cienka granica między krytyką a hejtingiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:35
- W hejtowaniu nie chodzi o same wulgaryzmy, ale o kontekst w jakim te komunikaty padają - mówi doktor Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż miejska to tylko maszynka do wyciągania pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 03:30
Dzięki straży miejskiej mieliśmy czuć się bezpieczniej. Wiele osób ma wątpliwości, czy służby dziś spełniają tę funkcję.
rozwiń zwiń